Fronteks angažovao Erbas i Izraelce za kontrolu Mediterana iz vazduha
Politika
| Izvor: Beta
| 31.12.2024
|
access_time
12:05
U pitanju je četvorogodišnji ugovor koji će početi da se sprovodi početkom 2025. godine, preneo je portal Balkanska bezbednosna mreža.
Program pod nazivom "Maritime Heron" biće koncentrisan na oblast Mediterana a cilj je da se poveća bezbednost granica i napori u spasavanju migranata koji koriste nesigurna plovila za prelazak na teritoriju Evropske unije.
Bespilotne letelice izraelske proizvodnje Heron, koje su poznate po tome da na srednjim visinama mogu da u vazduhu ostanu i po nekoliko desetina sati, za te namene biće opremljene optičkim kamerama, infracrvenom tehnologijom i osmatračkim radarima za otkrivanje plovnih objekata.
Ideja je da Fronteks upotrebom tih letelica stekne u realnom vremenu uvid u stanje na terenu i da se ti podaci slivaju u operativni centar u Varšavi, kao i u kontrolne centre zemalja domaćina koje su najugroženije prilivom ilegalnih migracija preko Mediterana.
Reč je, pre svega, o Grčkoj, Italiji i Malti koje će u realnom vremenu moći da preduzimaju mere protiv ilegalnih migracija ali i da organizuju spasilačke akcije u slučaju potonuća raznih improvizovanih plovila.
Operacijama će na taktičkom nivou upravljati stručnjaci Erbasa i IAI, bilo da je reč o unapred planiranim misijama ili ad hok zadacima u skladu sa razvojem situacije na plovnim putevima unutar Mediterana.
Fronteks je zahtevao da letelice zadatke mogu da obavljaju i danju i noću, kao i da prenos informacija bude putem satelitskih veza.
U javno dostupnim podacima nema informacija o tome koliko besposadnih letelica će Fronteks kupiti od Erbasa i IAI.
To nije prvi put da Evropska agencija za graničnu i oblasku stražu sarađuje na tim poslovima sa Erbasom i IAI, jer je sličan ugovor sklopljen i 2020. godine.
Fronteks se odlučio da novi posao poveri starim saradnicima jer su ga te firme uverile da zauzimaju vodeću poziciju u pružanju usluga dugotrajnog osmatranja besposadnim letelicama iz vazduha.