Kineski lek za rak oka dobio oznaku retkog leka od FDA
Nova vrsta Aptamer-konjugovanog leka (ApDC) koju je razvila grupa kineskih istraživača nedavno je dobila oznaku retkog leka od Američke uprave za hranu i lekove (FDA), što donosi novu nadu pacijentima sa retkim rakom oka, saopštio je 28. decembra Institut za medicinu Hangzhou (HIM) pri Kineskoj akademiji nauka.
Kako prenosi Sinhua, prvi ApDC lek koji je globalno dobio oznaku retkog leka od FDA, razvijen je zajednički od strane istraživača iz HIM-a i Medicinskog univerziteta u Vendžouu. Retki (orfanski) lekovi su lekovi namenjeni za lečenje retkih bolesti.
Ovaj lek cilja tumore poput malignog uvealnog melanoma i metastatskih tumora jetre. Koristi aptamere kao molekule za precizno vezivanje za ćelije raka, oslobađajući pritom antitumorske supstance. Sa manje neželjenih efekata i visokim nivoom bezbednosti, lek smanjuje oštećenje zdravih tkiva i postiže efikasnije i sigurnije terapijske rezultate.
Tim je naveo da su sveobuhvatni eksperimenti na životinjama pokazali da ApDC lek ne samo što efikasno inhibira rast očnih tumora na mestu njihovog nastanka, već i značajno smanjuje rizik od metastaza tumora na jetru, pluća, kosti i mozak, pokazujući značajne antitumorske efekte.
Tim planira sprovođenje kliničkih ispitivanja i što bržu primenu leka, donoseći novu nadu pacijentima.
Uvealni melanom je redak, ali smrtonosan rak oka. Njegovi rani simptomi često nisu očigledni, pa mnogi pacijenti bivaju dijagnostikovani u uznapredovaloj fazi. Ima veliku sklonost ka širenju putem krvotoka, posebno na jetru. Kada se metastaze pojave, prosečan period preživljavanja pacijenata je kraći od godinu dana.