Lider austrijske krajnje desnice Herbert Kikl dobio mandat za formiranje vlade
Lider Slobodarske partije Austrije Herbert Kikl dobio je danas mandat za formiranje vlade, koja bi bila prva u toj zemlji predvođena krajnjom desnicom od Drugog svetskog rata.
Kiklova partija je zauzela prvo mesto na parlamentarnim izborima u septembru, sa 28,8 odsto glasova, a iza nje je bila konzervativna Austrijska narodna stranka odlazećeg kancelara Karla Nehamera.
Međutim, austrijski predsednik Aleksander Van der Belen u oktobru je prvo Nehameru dao mandat za formiranje vlade, pošto je njegova partija saopštila da neće ući u vladu sa Slobodarskom partijom dok je vodi Kikl, a druge stranke isključile mogućnost saradnje sa krajnjom desnicom.
Pokušaji formiranja vladajuće koalicije bez krajnje desnice propali su u prvih nekoliko dana 2025. godine, posle čega je Nehamer u subotu najavio ostavku. Nehamerova stranka je tada nagovestila da bi mogla da bude otvorena za saradnju sa Kiklom.
Posle današnjeg sastanka u Beču sa Kiklom, koji je trajao oko sat vremena, Van der Belen je rekao da je zadužio lidera Slobodarske partije da razgovora sa Austrijskom narodnom strankom radi formiranja nove vlade.
"Nisam olako preduzeo ovaj korak. Nastaviću da se staram da principi i pravila našeg ustava budu poštovani", rekao je novinarima Van der Belen, liberal koji podržava socijaldemokratske i zelene politike.
Austrijska krajnja desnica i konzervativci su već bili zajedno u vladi, ali je Slobodarska partija Austrije tada bila slabiji partner.
Dve stranke su poslednji put bile zajedno u vladi od 2017. do 2019. godine, kada je Kikl, 56-godišnjak poznat po provokacijama, bio ministar unutrašnjih poslova. Ta vlada je pala zbog korupcionaške afere "Ibica", čiji je glavni akter bio tadašnji lider Slobodarske partije Hajnc-Kristijan Štrahe.
Nije izvesno da će pregovori krajnje desnice i konzervativaca o koaliciji biti uspešni, a u sadašnjem sazivu parlamenta nema drugih realnih opcija za formiranje vlade. Istraživanja javnog mnjenja ukazuju da bi novi izbori mogli dodatno da ojačaju Kiklovu partiju.
U svom izbornom programu "Tvrđava Austrija", Slobodarska partija je pozvala na "remigraciju nepozvanih stranaca", sa ciljem postizanja "homogenije nacije" strogom kontrolom granica i suspenzijom prava na azil putem zakona o vanrednim situacijama.
Slobodarska partija se takođe zalaže za ukidanje sankcija Rusiji, veoma je kritična prema zapadnoj vojnoj pomoći Ukrajini i želi da se povuče iz inicijative Evropski nebeski štit, projekta protivvazduhoplovne odbrane koji je pokrenula Nemačka. Kikl kritikuje "elite" u Briselu i poziva na vraćanje Austriji nekih ovlašćenja Evropske unije (EU).
Van der Belen je ukazao da nova vlada neće imati lak zadatak.
"Ekonomski ambijent je težak. Austrija je u recesiji, nezaposlenost raste, a u isto vreme naš državni budžet mora biti restrukturiran. Nije verovatno da će sve mere biti popularne, ali će morati da budu sprovedene", kazao je Van der Belen.
On je ukazao da se Austrija suočava i sa geopolitičkim pretnjama, naročito kao rezultat ruskog rata u Ukrajini, i istakao značaj "konstruktivnog jačanja evropske saradnje u EU", navodeći da je to u interesu i austrijske industrije i izvoznika.
Predsednik Austrije je kazao da je sa Kiklom dugo razgovarao i o slobodi medija.