Premijer Kanade Džastin Trudo najavio ostavku
Trudo je izjavio da mu je postalno jasno da "usled internih bitaka on više ne može biti lider tokom nastupajućih izbora".
Kako je saopštio, planira da ostane premijer dok novi lider Liberalne partije ne bude izabran.
"Kad se suočim sa borbom ne povlačim se lako, naročito kada se radi o veoma važnoj borbi za našu stranku i našu zemlju. Ali radim ovaj posao zato što su mi u srcu interesi Kanađana i dobrobit demokratije", rekao je Trudo.
Anonimni zvaničnik, upoznat sa dešavanjima u vezi sa ostavkom Trudoa, rekao je da će zasedanje kanadskog parlamenta, koje je trebalo da počne 27. januara, biti odloženo za 24. mart.
To će omogućiti Liberalnoj partiji da izabere novog lidera.
Sve tri glavne opozicione stranke saopštile su da će, čim se parlament ponovo bude okupio, pokrenuti pitanje poverenje vladi Liberalne partije sa namerom da je obore, pa je gotovo sigurno da će se izbori za novog šefa liberala odigrati na proleće.
"Liberalna partija Kanade je važna institucija u istoriji naše velike zemlje i demokratije. Novi premijer i vođa Liberalne partije će njene vrednosti i ideale preneti na teren sledećih izbora", rekao je Trudo, koji je došao na vlast 2015. godine, posle 10 godina vladavine konzervativaca.
Isprva je bio hvaljen zbog toga što je vrato zemlju njenoj liberalnoj prošlosti, i postao je jedan od najslavnijih kanadskih premijera.
Međutim, Trudo (53) je postao veoma nepopularan u poslednjih nekoliko godina, prevashodno zbog sve većih cena hrane i stanovanja i sve intenzivnijih imigracija.
Trudoova ostavka dolazi u teškom momentu za međunarodni položaj Kanade, jer joj novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp preti uvođenjem carina od 25 ofsto na sve proizvode, ako kanadska vlada ne zaustavi imigracije u SAD i ne zaustavi šverc droga.
Istu pretnju je Tramp uputio Meksiku. Međutim, iz Kanade u SAD ulazi daleko manje migranata nego iz Meksika.
Kanada je veliki izvoznik nafte, gasa i struje u SAD, koje se na svog severnog suseda oslanjaju i za uvoz čelika i aluminijuma.
Trudoovu vladu je 16. decembra napustila ministarka finansija Kristija Frilend jer nije odobravala neke Trudoove ekonomske prioritete dok se zemlja suočava sa Trampovim pretnjama. Prethodno je vladu napustio i ministar zadužen za oblast stanovanja.
Povodom tih ostavki postavljena su pitanja koliko sve nepopularniji premijer može još da izdrži na funkciji.
Trudo je želeo da se kandiduje i za četvrti premijerski mandat. Da četvrti put postane premijer nije uspelo nijednom njegovom prethodniku, a prema poslednjim ispitivanjima javnog mnjenja, Trudoove šanse bile su vrlo tanke u tom pogledu, jer je popularnost konzervativaca bila više nego dvostruko veća od popularnosti liberala.
Tokom tri svoja mandata Trudo je podržavao imigracije u vreme kad su se druge zemlje njima suprostavljale, podžavao je diverzitet i ravnopravnost polova i imenovao je vladu u kojoj su podjednako bili zastupljeni muškarci i žene. Legalizovao je kanabis.
Međutim, nastojao je da uspostavi ravnotežu između ekonomskog rasta i zaštite životne sredine, zbog čega su ga kritikovale i levica i desnica.
U Kanadi je umrlo manje ljudi od kovida-19 nego bilo gde u svetu, a njegova vlada je finansijski obilno pomagala stanovništvo i privredu. Međutim, obavezna vakcinacija je izazala neprijateljske sentimente među protivnicima vakcinacije, što se naročito videlo u ruralnim krajevima.
Kombinacija skandala i nepopularnih odluka vremenom su teško oštetile Trudoov renome.