Evropski sud presudio Grčkoj zbog ilegalne deportacije jedne migrantkinje
Migranti
| Izvor: Beta-AP
| 07.01.2025
|
access_time
17:00
Ta odluka bi mogla da utiče na to kako Evropska unija postupa s migrantima na svojim granicama u vreme kada Grčka i nekoliko država članica EU traže strožu kontrolu imigracije. Države članice EU na spoljašnjim granicama Unije dobijaju finansijsku podršku iz Brisela za rešavanje ilegalnih migracija.
Turkinja identifikovana inicijalima A.R.E. je današnjom presudom dobila odštetu od 20.000 evra pošto je sud presudio da je bila nepropisno proterana 2019. kada je došla u Grčku, bez mogućnosti da podnese zahtev za azil.
"Sud smatra da postoje jake indicije koje ukazuju da je u to vreme postojala sistematska praksa grčkih vlasti da državljane trećih zemalja (nađene) u regiona Evrosa (granične reke Marice) 'odbijaju' u Tursku", navodi se u presudi.
Pozivajući se na nedostatak dokaza, sud je odbacio drugu tvrdnju jednog Avganistanca koji je rekao da je ilegalno vraćen u Tursku sa grčkog ostrva Samos 2020. kada je imao 15 godina.
Predstavnici Vlade Grčke na suđenju su negirali optužbe, osporavajući autentičnost predočenih dokaza i tvrdeći da je granična politika Grčke u skladu s međunarodnim pravom.
Niam Keadi-Tabal, članica pravnog tima za avganistanskog migranta, opisao je odluku suda kao veoma značajnu, ali i "duboko nepravednu" u slučaju tog čoveka.
"Sasvim je nepravedno da cinična pozicija opšteg poricanja može poslužiti u praksi da zaštiti Vladu Grčke od odgovornosti“, rekla je ona za Asošijeted pres.
Agencija Ujedinjenih nacija za izbeglice je pozvala Grčku da detaljnije istraži mnoge navode o "odbijanju migranata", dok je nekoliko velikih grupa za ljudska prava opisalo neregularne deportacije kao sistematske.
Grčka Agencija za transparentnost, javno finansirana organizacija za nadzor korupcije, saopštila je da tokom četvoromesečne istrage 2022. nije našla dokaze koji bi podržali optužbe o "odbijanju migranata".
Evropski sud za ljudska prava je međunarodni sud sa sedištem u Strazburu, u Francuskoj, koji sudi povodom kršenja ljudskih prava građana 46 država članica Saveta Evrope, tela starijeg od Evropske unije.
Grčka je prošle godine registrovala više od 60.000 ilegalnih dolazaka migranata što je povećanje od skoro 50 odsto u odnosu na 2023. Ona traži direktna sredstva od EU za plaćanje planiranog proširenja graničnog zida duž kopnene granice sa Turskom.
Teme
Novo
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Scena
Dogodilo se
Na današnji dan 8. januar
pre 7 sati