Nikola Vuletić (Unikredit banka): Banke će biti pokretači rasta u 2025.
"Verujemo da ćemo se i u narednoj godini uspešno prilagoditi novim okolnostima i ostvariti pozitivne dobre rezultate. Ostajemo među vodećim bankama i nećemo isključiti mogućnost za neorganski rast, dok naši planovi podrazumevaju nastavak digitalne transformacije, jačanje odnosa sa klijentima, kao i proširenje naše ponude proizvoda i usluga. Poseban akcenat ćemo staviti na održivost, društvenu odgovornost i osnaživanje malih i srednjih preduzeća, jer smatramo da su to ključni faktori za dugoročni uspeh", kazao je Vuletić u intervjuu za Blic.
Istakao je da je protekla godina bila obeležena trendom smanjenja kamatnih stopa, podstaknutog usporavanjem inflacije u većini zemalja.
"Međutim, budući monetarni potezi vodećih centralnih banaka, FED-a i ECB-a ostaju neizvesni. Tržišta su oprezna zbog potencijalno jačih inflatornih pritisaka usled novih ekonomskih politika u SAD-u, a usporen rast u EU, posebno u Nemačkoj, dodatno komplikuje situaciju. Iako je popuštanje monetarne politike već dovelo do povećanja potražnje, puni učinci još uvek nisu vidljivi", rekao je Vuletić.
Dodao je da je u Srbija u 2024. godini referentna kamatna stopa snižena za 75 bazičnih poena što je rezultiralo nešto bržem rastu kreditne aktivnosti od 6,6 odsto, pri čemu su krediti stanovništvu rasli 7,8 odsto, a privredi pet odsto, međugodišnje prema poslednjim raspoloživim podacima.
"Svakako popuštanje monetarne politike pozitivno utiče na povećanje tražnje za kreditima kako privrede, tako i građana. Treba imati u vidu da još uvek nisu svi efekti dosadašnjeg popuštanja došli do izražaja", ocenio je Vuletić.
Komentarišući predložene izmene Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, kojima se uvodi ograničenja kamatnih stopa, on je naveo da su banke, kao najznačajnijih pružaoci finansijskih usluga, među prvima prepoznale socijalnu komponentu u svom poslovanju.
"Zaštita naših klijenata kroz zakonodavni okvir je započeta još 2011. ali je to bilo u fokusu banaka i ranije kroz etičke standarde koje su banke primenjivale. Zakon predviđa ograničavanje kamatnih stopa na kredite, kreditne kartice i prekoračenja po tekućem računu, kako na postojeći kreditni portfolio tako i na novoodobrene kredite tako što limitira i nominalnu i efektivnu kamatnu stopu. Ovakva ograničenja kamatnih stopa će svakako pozitivno uticati na inače povoljan trend smanjenja problematičnih kredita (NPL), a takođe može se očekivati u manjoj meri i podsticaj tržištu nekretnina, koje ne beleži više ekspanzivan trend u poslednjih nekoliko kvartala", kazao je Vultić.
Kako je ukazao, takva regulativa donosi sigurnost u slučaju naglih promena ekonomskih pokazatelja koji su van kontrole domaćih monetarnih vlasti.
Unikredit banka u Srbiji je, po njegovim rečima, zabeležila rekordne rezultate, uspešno prativši sve promene i izazove sa kojima se susretala kako na globalnom, tako i na lokalnom nivou.
"Imali smo najveći rast prihoda od naknada i provizija u odnosu na prethodnu godinu, jedan od najvećih prinosa na kapital (RoE) u odnosu na konkurente, kao i već tradicionlno izvrsno upravljanje troškovima posmatrano u odnosu na ukupni prihod. Nastavljen je trend dobrih rezultata, kako u sektoru stanovništva, tako i u sektoru poslovanja sa privredom. Dodatno ostvaren je ukupni rast portfolija kredita i dostignuto je visoko tržišno učešće u depozitima fizičkih lica. Sve ovo potvrđuje da smo prepoznati od strane naših klijenata kao sigurna podrška, što nam omogućava stabilne osnove za održiv rast u budućnosti", rekao je Vuletić.
U segmentu korporativnog bankarstva Unikredit banka je, kako je rekao, ostala pouzdan partner kompanijama, stavljajući poseban akcenat na kvalitet kreditnog portfolija i zeleno finansiranje, uz nastavak rasta klijentske baze.
"Tržišno ućešće naše banke u finansiranju zelenih investicija prevazilazi naše ukupno tržišno učešće. Zahvaljujući našem snažnom lokalnom prisustvu i širokoj bazi svetskih investitora, pozicionirali smo se kao lider na primarnom i sekundarnom tržištu obveznica. Kao najveća kastodi banka u Srbiji, omogućavamo velikom broju renomiranih svetskih investitora da pristupe srpskom tržištu kapitala. Takođe, potvrdili smo našu lidersku poziciju na sekundarnom tržištu hartija od vrednosti sa tržišnim učešćem od preko 43 odsto u ukupnim transakcijama", kazao je Vuletić.
Dodao je da je očuvan pokazatelj troškova u odnosu na prihode na veoma niskom nivou, čime je Unikredit banka demonstrirala efikasnost i da su joj ti parametri jedni od najnižih u bankarskom sektoru Srbije.
"U prvih devet meseci nastavili smo da uvećavamo kreditni portfolio prema našim klijentima, a zahvaljujući aktivnom upravljanju rizicima, dodatno smo smanjili učešće problematične izloženosti u odnosu na isti period prethodne godine", rekao je Vuletić.
Naveo je da podršku razvoju malih i srednjih preduzeća Unikredit grupa unapređuje i podiže na novi nivo, pokretanjem sveobuhvatne inicijative „UniCredit for CEE“, u okviru koje se nalazi i „UniCredit za Srbiju“ inicijativa za podršku malim i srednjim biznisima, kako bi se na pravi način suočili sa svim tržišnim izazovima i bili konkurentniji.
Ta inicijativa, kako je objasnio, podrazumeva set proizvoda i usluga obuhvaćenih kroz tri segmenta: finansiranje, održavanje računa i savetodavne usluge, u cilju njihovog daljeg osnaživanja i rasta.
"Klijenti imaju mogućnost korišćenja različitih kreditnih linija, u ukupnom iznosu od 227 miliona evra, a koje im mogu pomoći u daljem razvoju poslovanja. Banka je pojednostavila i skratila period klijentima da dođu do neophodnih izvora finansiranja, a kada se govori o otvaranju računa, klijenti sa jednostavnom vlasničkom strukturom račun mogu otvoriti za samo jedan dan. Uvođenjem automatske evaluacije klijenata, dodatna dokumentacija nije više neophodna, čime su svi procesi značajno skraćeni, pojednostavljeni i maksimalno automatizovani", rekao je Vuletić.
Ocenio je da je malim i srednjim preduzećima u tranziciji ka unapređenju održivih poslovnih modela važno da budu pravilno usmeravani i informisani o svim mogućnostima i načinima finansiranja.
"Stoga je jedan od važnih segmenata inicijative 'UniCredit za Srbiju' i savetodavna usluga, kroz koju mala i srednja preduzeća imaju na raspolaganju ekspertizu banke, kako bi im poslovanje bilo olakšano. Banka će nastaviti da približava programe finansijske podrške klijentima kroz različite poslovne konferencije, kao i da nagrađuje saradnju", kazao je Vuletić.
Govoreći o primeni novih tehnologija u Unikrtedit banci on je istakao da digitalizacija neminovno menja način na koji građani i preduzeća koriste bankarske usluge.
"Sve više klijenata preferira da svoje finansijske transakcije obavlja putem digitalnih kanala, što zahteva od nas da konstantno investiramo u razvoj modernih tehnoloških rešenja. Najveće prepreke koje banke susreću prilikom implementacije novih tehnologija su sigurnost podataka i zaštita od sajber napada. Balansiranje između inovacija i sigurnosti je veliki izazov, ali smo u Unikredit banci posvećeni tome da pronalazimo optimalna rešenja. Koristimo najsavremenije tehnologije za zaštitu podataka naših klijenata, a istovremeno smo otvoreni za sve nove mogućnosti koje nam digitalizacija pruža, kao što je veštačka inteligencija", rekao je Vuletić.