ZLF: Srbija da vrati NIS u državno vlasništvo i sama upravlja svojim energetskim razvojem
Zeleno-levi front (ZLF) ocenio je danas da Srbija mora da povrati vlasništvo nad strateški važnom kompanijom - Naftnom industrijom Srbije (NIS), ne samo kako bi se izbegle sankcije Sjedinjenih Američih Država (SAD), već kako bi sama upravljala svojim energetskim razvojem.
ZLF je naveo u saopštenju da se tako veliki strateški interesi ne smeju prepuštati ni ruskim, niti bilo kojim drugim stranim kompanijama sa kojima Srpska napredna stranka (SNS) razvija bliske veze.
"Ako jedna Austrija, Slovenija, Portugalija, Grčka, Poljska, Mađarska, Norveška ili Finska mogu da imaju kontrolu nad svojim nacionalnim naftnim kompanijama, zašto to ne bi mogla i naša Srbija? Patriotizam se u ovom slučaju ogleda u zaštiti strateških interesa, a ne njihovim prepuštanjem nekim novim interesnim prijateljima", stoji u saopštenju.
ZLF navodi i da se ne sme dozvoliti "da strah koji predsednik Srbije Aleksandar Vučić veoma dosledno širi u javnosti" bude iskorišćen kao izgovor da umesto ruskih, taj ključni javni resurs pređe u ruke nekih novih prijatelja SNS-a, "na primer mađarskih, kako kruže glasine".
"Podsećamo građane Srbije da su poslanici ZLF još 1. decembra 2022. godine u Narodnoj skupštini podneli predlog Zakona o vanrednom kriznom porezu na dobit pravnih lica. Te godine NIS je na račun građana Srbije, koristeći se krizom koja je nastala zbog rata u Ukrajini, ostvario dobit koja je bila veća od ukupne dobiti koju je ova kompanija ostvarila u prethodnih pet godina (dok je NIS kupovao naftu po tada veoma niskim cenama, građani Srbije su i dalje plaćali jedno od najskupljih goriva u Evropi)", stoji u saopštenju.
Dodaje se da su sve države Evropske unije 2022. godine u svoja zakonodavstva uvele krizne poreske mere sa ciljem da od energetskih kompanija oduzmu deo dobiti koje su ostvarile usled ratnih okolnosti.
"Vlast SNS je dosledno na račun građana Srbije štitila interese stranih investitora i jedina je u Evropi odlučila da im prepusti svu zaradu (npr. pored svih država EU, ovakav krizni porez uvela je i Albanija). Da je predlog ZLF usvojen to bi Srbiji obezbedilo više stotina miliona evra poreskih prihoda, prihoda koji su mogli i da se iskoriste da već tada, 2023. godine, Srbija poveća svoj vlasnički udeo u NIS-u i time izbegne situaciju u koju smo dovedeni", naveo je ZLF.
U saopštenju stoji da politika SNS i Vučića nije ništa drugo do "pljačkaško otimanje javnih dobara" koja pripadaju svim građanima Srbije, kao i da se to pljačkanje sprovodi i s namerom da se iskoristi za stranu podršku zarad opstanka aktuelnog "režima" na vlasti.