Narodni pokret Srbije: Neodgovorna politika aktuelne vlasti pretnja po energetsku bezbednost Srbije
"Vezivanje za jedan izvor gasa u trenutku kada čitava Evropa i svet diversifikuju izvore snabdevanja, bilo da je rezultat neznanja ili korupcije, dovelo je Srbiju u situaciju da svake godine strepi da li će biti gasa i po kojoj ceni", rekao je funkcioner NPS ekonomista Goran Radosavljević.
Naveo je da je Srbija sada suočena sa mogućim kolapsom naftno-gasnog sektora, posle kolapsa elektroenergetskog sistema 2022. godine prouzrokovanim, prema njegovim rečima, nestručnim upravljavanjem i korupcijom Elektroprivrede Srbije (EPS).
"Najnovije sankcije Naftnoj industriji Srbije u kojoj država ima oko 30 posto vlasništva, pokazuju još jednom da kratkoročna energetska politika u globalnom svetu nije dobra. Situacija je tim gora ukoliko se uzme u obzir ogromna koncentracija tržišta u jednoj kompaniji koja pokriva oko 80 posto tržišta veleprodaje derivata u Srbiji", kazao je on.
Radosavljević smatra da bi u situaciji prestanka rada Rafinerije nafte Pančevo, a do koje bi moglo doći usled sankcija i nemogućnosti dopremanja sirove nafte, dovelo do nestašica naftnih derivata ili rasta cena u svim zavisnim sektorima, od proizvodnje hrane do transporta.
Srbiji je, kako je ocenio, potreban zaokret u energetskoj politici, koji bi podrazumevao veću diversifikaciju izvora energije i načina snabdevanja.
Dodao je da to, kratkoročno, podrazumeva hitno rešavanje problema u naftnom sektoru prouzrokovanih sankcijama, dupliranje kapaciteta za skladištenje gasa, zakup kapaciteta za transport tečnog prirodnog gasa u nekom od terminala u regionu i transformaciju EPS u regionalnu energetsku kompaniju.
"U srednjem roku potrebna je liberalizacija tržišta nafte i gasa, usklađivanje sa energetskim paketima i direktivama Evropske unije, izgradnja novih kapaciteta za proizvodnju struje iz hidroenergije, vetra i sunca, hitan ulazak u neku od regionalnih inicijativa za nuklearnu energiju kao što su Hrvatska, Mađarska ili Bugarska i profesionalno upravljenje energetskim sektorom, jer u suprotnom, građani i privreda Srbije će nastaviti da strepe za svoju energetsku bezbednost i u narednom periodu", naveo je Radosavljević.