Web Analytics
Grupa javnih ličnosti predstavila načela suverenističke politike Srbije - BetaRS

Grupa javnih ličnosti predstavila načela suverenističke politike Srbije

Društvo | 14.01.2025 | access_time 11:40
Grupa javnih ličnosti predstavila načela suverenističke politike Srbije
Foto: Beta/Ana Slović
Grupa javnih ličnosti, među kojima su akademici, univerzitetski profesori, književnici i novinari, predstavila je danas načela "nove suverenističke" politike Srbije koja podrazumevaju, između ostalog, odbranu teritorijalne celovitosti države, primat nacionalnog prava nad međunarodnim i zaštitu prirodnih bogatstava i životne sredine.

U dokumentu kog je potpisalo više od 100 javnih ličnosti, ocenjuje se da je nesreća na rekonstruisanoj železničkoj stanici u Novom Sadu u kojoj je 15 osoba poginulo a dve su teško povređene, "pokazala nepobitnu činjenicu da se bazična fizička sigurnost pojedinca i borba protiv korupcije i partokratije ne može obezbediti u uslovima kolektivne neslobode polukolonijalnog statusa Srbije".

"Mi, srpski rodoljubi, smatramo da je čvrst temelj pravedne i dobro uređene moderne države njena suverenost. Budući da je današnja Srbija u mnogim aspektima samolišena kapaciteta suverenosti, odlučili smo da objavimo osnovna načela nove suverenističke politike, kao i na njima zasnovane minimalne mere koje bi morale da se neodložno preduzmu da bi Srbija izašla iz sadašnje duboke društvene i političke krize", piše u dokumentu.

Navodeći da je odbrana teritorijalne celovitosti države "temeljno" načelo suverenističke politike, potpisnici su pozvali na neodložnu suspenziju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između Srbije i EU, uz obrazloženje da su 22 članice Unije priznale nezavisnost Kosova i da je EU 2015. zaključila poseban Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa "takozvanom Republikom Kosovo".

"Srbija može obnoviti pregovarački proces sa Evropskom unijom samo pod uslovom da EU izmeni stav prema poštovanju teritorijalne celovitosti naše države i pod uslovom da je obnavljanje pristupnih pregovora u skladu sa strateškim interesima Srbije i srpskog naroda u celini", navodi se u dokumentu.

Potpisnici su zatražili i bezuslovno poništenje "svih protivustavnih sporazuma koje su predstavnici Srbije zaključili sa vlastima iz Prištine, uz posredovanje Evropske unije, počev od 2011. godine do danas".

"Nastavak dijaloga sa vlastima u Prištini moguć je i neophodan, ali samo u okviru Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN i uz posredovanje UN", piše u dokumentu.

Navodi se i da je primat nacionalnog prava nad međunarodnim "sama srž suverenističke politike, koja odgovara vitalnom interesu srpskog naroda da svoje državne tvorevine oslobodi inostranog tutorstva".

"Polazeći od ovog načela, a imajući u vidu ograničenja postojećeg Ustava Srbije, zalažemo se da Ustavni sud, shodno članu Ustava koji izričito propisuje da potvrđeni međunarodni ugovori moraju biti u skladu sa Ustavom, što pre pretrese i proglasi neustavnim sve ratifikovane međunarodne ugovore koji su u suprotnosti sa Ustavom Srbije", zatražili su potpisnici dokumenta.

Pozvali su na poštovanje slobodnog izražavanja političke volje, i u skladu s tim, na poštovanje prava studenata da se javno izjašnjavaju o "svim društvenim i političkim pitanjima".

"Većinska volja studenata, čijih pet zahteva u potpunosti podržavamo, jasno je pokazala da je Srbiji potrebna promena sistema, a ne samo promena ljudi na vlasti. Naše društvo mora da izađe iz sadašnje veštačke podele na dve samo personalno i interesno zavađene političke grupacije, koje su zarad ostvarenja svojih sebičnih i bolesnih političkih ambicija spremne da državu i narod gurnu u revolucionarne nemire i građanske sukobe", piše u dokumentu.

Navodi se da suverenistička politika počiva i na načelima meritokratije, koje podrazumeva da napredovanje u karijeri isključivo zavisi od stručnosti, a ne od partijske ili ideološke podobnosti, i demokratskog legitimiteta koje podrazumeva protivljenje "svim revolucionarnim oblicima preuzimanja vlasti".

Potpisnici su zatražili i donošenje zakona o agentima stranog interesa i formiranje posebnog registra takvih organizacija.

"Načelo transparentnosti političkog organizovanja, bez čije primene nije moguć slobodan politički život u suverenoj Srbiji, u ovom momentu čini neophodnom pre svega meru obezbeđenja javnosti finansiranja neprofitnih tzv. nevladinih organizacija, pošto su one postale važan činilac našeg političkog života, ali nasuprot tome nisu podvrgnute strogim zahtevima transparentnosti koji važe za druge aktere političkog života u Srbiji", piše u dokumentu.

Dodaje se da su načela multivektorske spoljne politike i striktne vojne neutralnosti "minimalni nužni preduslovi za očuvanje teritorijalnog integriteta Srbije, garantovanog Rezolucijom 1244 SB UN, buduće reintegracije Kosova i Metohije u ustavni poredak Srbije, kao i odbrane dejtonske ustavne pozicije Republike Srpske".

"Imajući to u vidu, zalažemo se za preispitivanje sadašnjeg nivoa saradnje Srbije i NATO pakta koji ne odgovara politici multipolarnosti i istovremeno se suprotstavljamo bilo kom vidu usklađivanja spoljne i bezbedonosne politike Srbije sa politikom Evropske unije", navodi se u dokumentu.

Potpisnici su pozvali "sve patriote" da se okupe oko navedenih načela pod geslom da je "spas Otadžbine najviši zakon".

Dokument su, između ostalih, potpisali akademik Danilo Basta, univerzitetski profesori Slobodan Antonić, Miloš Ković, Leon Kojen, Časlav Koprivica, Ratko Ristić, novinar Mihailo Medenica, glumac Viktor Savić, istoriograf Radovan Kalabić, prvak Opere Narodnog pozorišta u Beogradu Miodrag D. Jovanović.

Teme