Astronauti misije Šendžou-19 na svemirskoj stanici sprovode nove eksperimente
Tehnologija
| 14.01.2025
|
access_time
12:40
Foto: Han Qiyang/Xinhua
Kako prenosi Sinhua, astronauti su postavili robota u simulirani cevovod, uključili ga i pritisnuli dugme za zadatak kako bi ga aktivirali. Nakon završene inspekcije, robot se vratio na ulaz cevovoda, gde su ga astronauti preuzeli.
Eksperiment je potvrdio ključne tehnologije, uključujući dizajn robota za prilagođavanje različitim složenim cevovodima i kontrolu višestepenog koordinisanog pokreta u zahtevnim uslovima. Ovo je postavilo čvrstu tehničku osnovu za automatizovanu inspekciju cevovoda na svemirskoj stanici, navela je CMSA.
Takođe, tokom eksperimenata iz oblasti svemirske medicine, posada je koristila opremu i softver za elektroencefalografiju kako bi sprovela niz testova.
Prikupljeni podaci pomoći će istraživačima na Zemlji da prouče uticaj gravitacije na procesiranje vizuelnog kretanja i efekte intervencije muzikom baziranom na moždanim talasima u regulaciji funkcije inhibicije tokom dugotrajnih svemirskih misija, navodi CMSA.
Tim je koristio različite uređaje za prikupljanje podataka o pritisku na tabanima i kinematici zglobova, kao i za snimanje pokreta tokom trčanja i vežbi otpora pod različitim opterećenjima, otkrivajući veze između parametara pokreta i pritiska na tabanima.
Pored toga, astronauti su nosili uređaje za praćenje pokreta i srčane frekvencije, dok su nedeljno popunjavali ankete o kvalitetu sna kako bi istražili kako svemirsko okruženje utiče na cirkadijalni ritam čoveka.
Posada je, u saradnji sa istraživačima na Zemlji, sprovela sistemsku vežbu za slučaj hitnih situacija sa gubitkom unutrašnjeg pritiska na svemirskoj stanici.
Ova vežba je unapredila veštine astronauta u rešavanju hitnih situacija i poboljšala koordinaciju između timova na stanici i na Zemlji, saopštila je CMSA.
Kina je lansirala svemirski brod Shenzhou-19 sa ljudskom posadom 30. oktobra prošle godine, šaljući tri astronauta – Cai Sudžea, Song Lingdonga i Vang Haozea – na svemirsku stanicu u orbiti na šestomesečnu misiju.