Web Analytics
Belgijski golubari bore se s lopovima - BetaRS

Belgijski golubari bore se s lopovima

Svet | Izvor: Beta-AP | 18.01.2025 | access_time 16:05
Belgijski golubari bore se s lopovima
Foto: AP

U Belgiji su vlasnici skupih golubova za trke, čije je odgajanje tamo masovan, tradicionalan hobi, duboko zabrinuti zbog talasa krađa svojih miljenika.

Zbog lopova skupim dronovima osmatraju i traže bezbednosne slabosti svojih potkrovlja gde su te vredne ptice, imaju laserske senzore koji aktiviraju alarme i kamere povezane s mobilnim telefonima.

Nekada su trke golubova bile razonoda i za uspeh se dobijala krigla u lokalnoj pivnici, ali sada su golubovi -  takmičari sve vrednija roba. Najskuplji je pre nekoliko godina koštao 1,6 miliona evra, i to belgijski jer njeni golubari važe za najuspešnije u svetu.

Belgijski golubari bore se s lopovima
Foto: AP


Najbolji primerci su kradeni i iz najboljih golubarnika u talasu nerešenih provala u poslednje vreme, a ova zima je "kritična", rekao je za Asošijeted pres Paskal Bodenžijen, šef Belgijske federacije golubara, i sam pogođen krađom. "Ne prođe nedelja, a da negde ne bude krađe golubova. Cene po ptici u preprodaji variraju od 1.000 do 100.000 evra".

Iz jednog golubarnika je prošle nedelje ukradeno golubova vrednosti od oko 100.000 evra, a još nema hapšenja. U preprodaji takvi golubovi koštaju 1.000 do 100.000 evra - pojedinačno.

Emocionalni gubitak je često najteži za one koji se bave tim hobijem koji zahteva svakodnevnu negu, i to decenijama.

Trkačka karijere je za otete golubove završena jer ne mogu na trku bez dokumenata koji se pažljivo proveravaju, a ni na aukciju, gde su cene za najbolje redovno petocifrene, a ponekad i šestocifrene.

Jedina opcija za ukradene golubove je parenje ili šverc u zemlje evropskog istoka. Pre nekoliko godina su lopovi uhvaćeni u Rumuniji, a osuđeni u Belgiji gde njihovom vlasniku, policajcu Bodenžijenu, ni danas nema utehe jer je posle šest decenija bavljenja golubovima izgubio najbolje trkače koji nisu nađeni.

Belgijski golubari bore se s lopovima
Foto: AP


Bodenžijen, penzionisan prošle godine, posebno se žali što vlasti, čak i njegova policija, krađu golubova, ma koliko bili dragoceni, tretira kao krađu živine, te nema ni temeljnije istrage.

Zato sada golubarski savez upozorava svoje članove da budu posebno oprezni - do te mere da s nepozantima ne razgovaraju o svom hobiju.

"Ako vidite da se nešto dešava oko kuće ili oko golibarnika, ili vidite nepoznate automobile, odmah zapišite registarske tablice, fotografišite i eventualno pozovite policiju", preporučuje savez.

Ali za uzgajivače to je gubitak način života jer umesto blaženstva dok gledaju svoje ptice i neguju ih, moraju oprezno da se osvrću da vide da li je neko u blizini golubarnika.

Kamere, senzori, alarmi. Sve vreme, kada idu negde, moraju gledati aplikaciju da bi preko kamera proveravali stanje svog golubarnika. A još im je teže ako se aktivira alarm, te se hitno mora do golubarnika da se proveri šta je bilo, a to je veliki stres, rekao je Bodenžijen.

Dok u svoj hobi moraju da ulažu hiljade evra da bi sprečili potencijalne lopove, mnogi golubari za koje je to previše, odustaju od golubova ma šta mislili i osećali.

Teme

Ekonomija

Dnevni evropski servis

Šta drugi čitaju

Fudbal

Zelena Srbija

Hronika

Scena