Kina lansira satelit Tijanlu-1 za istraživanje srednje i gornje atmosfere
Tehnologija
| 20.01.2025
|
access_time
12:05
Foto: GalaxySpace/Handout via Xinhua
Satelit, nazvan Tijanlu-1, odlikuje se visokom vertikalnom rezolucijom, detekcijom više parametara i sposobnošću opservacije u svim vremenskim uslovima. Projektovan je za sondiranje ivice srednje i gornje atmosfere.
Prema podacima kompanije GalaksiSpejs, satelit pruža napredne alate i tehnologije za istraživanje srednje i gornje atmosfere, omogućavajući sistematsko prikupljanje prostornih podataka koji sadrže vertikalne profile tog regiona.
Srednja i gornja atmosfera, koja se nalazi između maksimalne visine tradicionalnih aviona i minimalne orbitalne visine satelita, i dalje je uglavnom neistražena i nedovoljno korišćena.
Dobijanje ključnih podataka iz tog regiona, uključujući gustinu atmosfere, temperaturu, sastav i polja vetra, može značajno poboljšati prognoze ekstremnih vremenskih uslova, istraživanje svemirskih vremenskih prilika i proučavanje klimatskih promena. Takođe će igrati vitalnu ulogu u podršci vazduhoplovnim uslugama, navodi kompanija.
"Dalekoosmatračka detekcija ivica atmosfere predstavlja inovativan pristup u osmatranju atmosfere iz svemira. Ova tehnika podrazumeva postavljanje satelita na određenu orbitalnu visinu, gde vrši slojevito sondiranje srednje i gornje atmosfere duž tangentnog pravca" objasnio je Si Bin, glavni inženjer u GalaksiSpejsu.
Si je dodao da, analizirajući spektralne podatke atmosferskih emisija, rasejanja i apsorpcije, satelit može izvoditi ključne fizičke parametre slojeva atmosfere.
Prema kompaniji GalaksiSpejs, satelit je opremljen sa tri uređaja koji istovremeno mogu beležiti visokorazlučive vertikalne profile temperature, sastava atmosfere, gustine i vektore polja vetra.
Si je rekao da će u budućnosti serija misija detekcije pružiti Kini dragocene podatke za jačanje pouzdanosti nezavisnih satelitskih komunikacija i navigacije, kao i podršku razvoju i primeni visokoletačkih platformi u zemlji.
Rezultujući podaci će podržati razvoj preciznih atmosferskih modela, istraživanja mehanizama ekoloških promena i studije jonosfere, dodao je Si.
Lansiranje je obavljeno 17. januara pomoću rakete-nosača Dugi marđ-2D, što je 556. misija raketa iz serije Dugi marš, a poslalo je Tijanlu-1, Lantan-1 i pakistanski satelit u svemir iz Svemirskog centra Džiućuan na severozapadu Kine.