Veštačka inteligencija troši i mnogo vode
Ogromni kompjuterski klasteri koji pokreću veštačku inteligenciju troše mnogo više vode nego što se ranije pretpostavljalo, piše britanski list Tajms.
Tehnološke kompanije koriste vodu za hlađenje servera, proizvodnju čipova i generisanje energije, objašnjava Tajms.
Po najnovijim podacima, deset do pedeset upita na četbotu poput ChatGPT-a potroši oko dva litra vode, što je četiri puta više od prethodnih procena.
Kako objašnjava Tajms, istraživanje Univerziteta Kalifornija u Riversajdu je otkrilo da su ranije procene, prema kojima je za ovaj obim upita potrebna jedna flaša od 500 mililitara, bile zasnovane na zastarelim podacima iz 2020. godine.
Novi podaci Majkrosofta su pokazali da je potrošnja električne energije za model GPT-3 barem četiri puta veća, što znači da se proporcionalno troši i više vode za hlađenje servera.
Podaci pokazuju da će novi centri podataka u Velikoj Britaniji u narednih pet godina zahtevati količinu vode jednaku godišnjoj potrošnji grada veličine Liverpula.
Tajms navodi da su kompanije poput Gugla, Majkrosofta i Mete zabeležile dvocifrene procente rasta potrošnje vode u svojim izveštajima o održivosti.
Sve tri kompanije su obećale da će do 2030. godine postati "vodeno pozitivne", što znači da će vraćati više vode u prirodu nego što troše.
Međutim, kako navodi list, voda se često vraća daleko od područja iz kojih je povučena, što dodatno opterećuje oblasti pogođene nestašicom vode.
Rastuća potražnja za centrima podataka izaziva i otpor javnosti, naročito u zemljama poput SAD i Čilea.
Aktivisti u Čileu su nedavno primorali Gugl da redizajnira centar vredan 200 miliona dolara da bi koristio hlađenje vazduhom umesto vodom.
Kako navodi Tajms, stručnjaci pozivaju na optimizaciju modela veštačke inteligencije i prebacivanje radnih opterećenja u područja sa boljom efikasnošću korišćenja vode.
Međutim, ne postoje zakonske obaveze da centri za obradu podataka prijavljuju potrošnju vode.