Srpski naučnici vodeći deo tima koji otkriva recept za zdraviji život
Tim istraživača iz Dortmunda na čelu sa profesorom Milošem Filipovićem u saradnji sa istraživačima iz Srbije dokazao je da prirodna supstanca ergotionein koja se nalazi u pečurkama, poput bukovače i šitake pečurkama, kao i u fermentisanoj hrani, poboljšava zdravlje tokom starenja životinja, a istraživanja se nastavljaju i fokusiraju na to kako produžiti zdrav period u životu čoveka.
Pod vođstvom Lajbnic-Instituta za analitičke nauke (ISAS), u studiju su pored naučnika sa Univerziteta u Beogradu uključeni i istraživači iz Berlina, Minhena, Bordoa, Napulja i Sevilje.
Kako je agenciji Beta izjavio prof. Miloš Filipović, rukovodilac studije i ERC Sulfaging istraživačke grupe u ISAS-u, egotionein se često prodaje kao dijetetski suplement ili sastojak kozmetike sa 'anti-ejdžing' efektima. Profesor navodi: "Iako postoje subjektivni pokazatelji da ergotionein ima efekte na funkcionalnost i zdravlje ćelija, do sada njegov mehanizam delovanja nije bio poznat, a naše analize sada konačno rasvetljavaju mehanizam i jasno pokazuju da ergotionein ima obećavajući terapijski potencijal za prevenciju bolesti povezanih sa starenjem".
Kako kaže, za ovu studiju, istraživači su proučavali nekoliko životinja, uključujući crve nematode, i zaključili da je tretman ergotioneinom ne samo produžio njihov životni vek, već i povećao pokretljivost, otpornost na stres i smanjio biomarkere starenja.
"Kako su životinje starile, razlika u odnosu na kontrolnu grupu postajala je sve izraženija, dok pored toga, nismo primetili nikakve neželjene nuspojave, a slicno su pokazale i druge studije koje smo radili na drugim model sistemima", rekla je dr Dunja Petrović, iz čijeg je doktorskog rada proistekla ova publikacija.
Istraživači sa Univerziteta u Beogradu takođe su ustanovili pozitivne efekte kod sisara.
"Tokom tri nedelje, tretirali smo pacove stare devet meseci dnevnom dozom od 10 miligrama ergotioneina, otprilike isto koliko se nalazi u 4,5 grama osušenih bukovača. U poređenju sa kontrolnom grupom, izdržljivost pacova se ne samo poboljšala, već im se povećala i mišićna masa, vaskularizacija, tj. nastanak novih sitnih krvnih sudova mišićnog tkiva, kao i broj matičnih ćelija mišića", rekla je agenciji Beta dr Vesna Otašević, naučni savetnik Instituta za biološka istraživanja "Siniša Stanković", koordinator dela studije na životinjama sprovedene u Beogradu.
Najavili su da će u sledeću studiju uključiti zdrave dobrovoljce rekreativce koji bi svakodnevno uzimali preporučenu dozu ergotioneina, uz nastavak svojih uobičajenih treninga, te pratiti pokazatelje izdržljivosti i mišićne snage.
Ovo otkriće objavljeno je u prestižnom naučnom časopisu Cell Metabolism.