Dejan Gavrilović iz Efektive je za N1 rekao da poenta bojkota nije da građani u četvrtak naprave zalihe u tim lancima, već da se nabavka za petak, ako je neophodno, obavi u malim radnjama ili na pijaci.
Poziv na bojkot se odnosi na četiri trgovinska lanca, koja su obuhvaćena postupkom Komisije za zaštitu konkurencije,zbig sumnje da su dogovarali cene, a njima je pridodat i peti – Lidl, za koji Efektiva tvrdi da se takođe priklonio politici visokih cena.
Gavrilović smatra da iza izuzetno visokih cena hrane u Srbiji ne stoji samo svetska inflacija, kao što tvrde zvaničnici.
„Kako objasniti situaciju da je proizvod koji se pravi u Srbiji jeftiniji u SAD, Nemačkoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori nego u Srbiji? Nije inflacija krivac, krivi su i trgovinski lanci koj imaju visoke marže. Delez ima maržu preko 40 odsto, svi ostali imaju 32, 35, 37 odsto marže“, kazao je Gavrilović.
On je podsetio na izjavu premijera u ostavci Miloša Vučevića, koji je početkom oktobra prošle godine rekao da će Narodna banka Srbije (NBS) i BIA biti uključene u istragu o „zidanju cena“ u Srbiji.
„Više nikada to nije spomenuo. Kasnije se krenulo sa akcijom ‚najbolja cena‘ i bacanjem prašine u oči“, rekao je Gavrilović za N1.
Upitan zašto Efektiva tada nije pozvala na bojkot trgovinskih lanaca, on je kazao da se u to vreme oglasila Komisija za zaštitu konkrencije i da je delovalo da će država nešto preduzeti i pokušati da im stane na put.
On je dodao da je najavljeni bojkot – bojkot upozorenja, kojim se ispituje snaga potrošača i reakcije države i trgovinskih lanaca.