Završen protest umetnika ispred zgrade Ministarstva kulture
Protest dramskih, likovnih i muzičkih umetnika ispred Ministarstva kulture u centru Beograda, zbog nezadovoljstva opštim stanjem u društvu i ponašanjem tog ministratva prema kulturi, završen je oko 15.00.
Saobraćaj u Vlajkovićevoj ulici, koja je bila blokirana od 13.00, uspostavljen je, javio je reproter agencije Beta.
Protest je inicirala grupa umetnika organizovana u inicijativu "Kultura u blokadi", a koji su ranije objavili da su uz studente i da se zalažu za ispunjenje svih njihovih zahteva.
Nosili su transparente "Kultura u blokadi", "Došlo je novo vreme", "Sva vlast plenumima", "Podrška studentima - orkestar Narodnog pozorišta", "Igramo za studente - Umetnički ansambl Kolo" i "Poniženi, uvređeni - orkestar Narodnog pozorišta".
Zvižducima i duvanjem u pištaljke i uz bubnjare izrazili su nezadovoljstvo opštim satanjem u društvu i, kako su kazali, dugogišnjim odnosom rersornog ministarstva prema kulturi koja je "marginalizovana" od strane vlasti.
Odali su i poštu poginulima u padu nadstrešnice novosadske Železničke stanice, 1. novembra prošle godine, tokom 15 minuta tišine.
Tokom protesta, kako je kazao jedan od učesnika preko megafona, zaposleni u Ministarstvu kulture su se zaključali u zgradu, a najavio je i naredni sastanak inicijative "Kultura u blokadi" za četvrtak.
Naveli su, u ranijim objavama za protest, da solidarno stoje i uz prosvetne radnike i poljoprivrednike, te dodali da su se nakon učešća u generalnom štrajku i obustavi rada brojne institucije i pojedinci našli na udaru vlasti i Ministarstva kulture "koje je počelo da šalje inspekcije i da zastrašuje ljude".
Ocenili su da su Srbiji potrebne suštinske promene čitavog sistema, i da se na tome može raditi samo zajednički.
Naveli su da je Ministarstvo kulture blokirano i iz mnogo drugih razloga uključujući "i zbog muzičara filharmonije koji su pregaženi kolima, kao i zbog studentkinja i studenata koji su gaženi i zverski napadani bejzbol palicama".
Kao razlog su naveli i uništavanje kulturnog nasleđa, rušenja i prodaje zgrade Generalštaba i brisanja sa liste kulturnih dobara.
Tu po njima spada i "dugogodišnja degradacija i maginalizacije kulture" kao i "0,67 odsto budžetskih sredstava koja se izdvajaju za kulturu, što je jedan od proporcionalno najmanjih budžeta za kulturu u Evropi".
Upozorili su i na netransparentne procedure raspodele sredstava i dodeljivanje novca po partijskoj liniji kao i na "sveopštu privatizaciju i komercijalizaciju, ne samo u oblasti kulture, već i u čitavom društvu".
"Zbog toga što ne želimo da živimo u društvu utemeljenom na nejednakosti, bahatosti, vulgarnosti i kulturi straha", naveli su umetnici u objavi.