CINS: Rio Tintu izdati uslovi zaštite prirode bez saglasnosti stručnjaka
Ti uslovi određuju šta je na tom području važno zaštititi i kako da se to učini, ali je deo stručnjaka Zavoda bio protiv jer, po njihovom mišljenju, priroda ne bi bila dovoljno zaštićena.
Dokumentacija do koje je došao CINS, kako je istaknuto, ukazuje da su uslovi za zaštitu prirode napravljeni tako da idu na štetu prirode, da su menjani i usvojeni bez saglasnosti dela stručnjaka.
Navedeno je i da je, uprkos protivljenja dela stručnjaka Zavoda za zaštitu prirode, direktorka Zavoda Marina Šibalić odlučila da kompaniji Rio Tinto izdala taj dokument, koji predstavlja uputstvo investitoru kako da realizuje projekat, a da ne ošteti prirodu.
Iz CINS-a su podsetili da su, prema dokumentaciji, postojala tri tima koja su radila izradi uslova za zaštitu prirode za projekta "Jadar".
Deo stručnjaka je tako bio fokusiran da se očuvaju zaštićene vrste biljaka i životinja, drugi tim brinuo je kako da se zaštiti takozvana neživa priroda poput podzemnih i nadzemnih voda, stena, klisura i pećina, dok je treća grupa stručnjaka tražila rešenje kako da se prostor koji ljudi koriste, poput njiva i šuma, uskladi sa projektom rudnika.
Biolog Ivan Medenica je, kako je preneo CINS, nakon analize i upoređivanja podataka, zaključio da ne postoje uslovi koji će sprečiti nepovratnu destrukciju prirode, a sa njim se složilo još osam stručnjaka koje je pitao da se izjasne o tome da li postoji mogućnost izdavanja uslova.
Ipak, direktorka Zavoda za zaštitu prirode Marina Šibalić je izdala rešenje sa svojom verzijom uslova, mimo prakse, prema kojoj direktor Zavoda dobija verziju uslova od stručnih službi, koju treba da je pregleda i da na nju da saglasnost ili da traži eventalnu korekciju.
Iz CINS-a su podsetili i da je direktorka Zavoda za zaštitu prirode Marina Šibalić po struci arhitekta i da je, pre nego što je stupila na tu funkciju, bila načelnica Odeljenja za ozakonjenje objekata i inspekcijske poslove na beogradskoj opštini Savski venac u vreme kada je predsednica ove opštine bila sadašnja ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.
Nakon što je izdato rešenje o uslovima zaštite prirode stručnjaci su primetili da se njegov sadržaji bitno razlikuje dokumenta koji su oni uradili.
Između ostalih, biolog Ivan Medenica je rekao da "ključni uslovi zaštite biodiverziteta nisu inkorporirani", preneo je CINS.
Načelnik Odeljenja za biodiverzitet, ekološke mreže i održiv razvoj Nenad Sekulić u komentarima ukazao da je izbrisan pasus u kome se navodi da područje obuhvata stanište strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta biljaka i životinja, kao i staništa koja su prioritetna za zaštitu.
Izostavljeno je više od 60 vrsta beskičmenjaka, riba, vodozemaca, gmizavaca, ptica, sisara, pokazuju komentari Sekulića.
Takođe, uputio je da bi trebalo definisati i nulto stanje biodiverziteta – presek šta u datom momentu postoji od biljaka i životinja na tom području, a služi da bi se kasnije pratilo da li projekat utiče na to da vrste nestaju.
Nakon svega, kako su naveli iz CINS-a, neki od načelnika su sastavili službene beleške u kojima su opisali šta se desilo.
U svojoj službenoj belešci načelnik Odeljenja za biodiverzitet, ekološke mreže i održiv razvoj Nenad Sekulić napisao je da ju je sastavio "sa ciljem ukazivanja na eventualne posledice donošenja predmetnog rešenja, donetog na način i u proceduri koji do sada nisu primenjeni ni viđeni u Zavodu za zaštitu prirode Srbije".
On je napisao i da je rešenje koje je Zavod izdao "u tajnosti pripremljeno i isto tako u tajnosti ekspedovano", bez prethodnog uvažavanja mišljenja stručnjaka iz više odseka i odeljenja Zavoda.
I načelnica Odeljenja za geodiverzitet Nataša Sarić je u svojoj službenoj belešci navela da se "ne slaže sa spornim rešenjem jer nije u skladu sa uslovima koje su definisali stručnjaci njenog Odeljenja za geodiverzitet", preneo je CINS.