Nacionalni konvent pozvao EU da ne okreće glavu od građana Srbije
Nacionalni konvent o Evropskoj uniji je danas uputio otvoreno pismo predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen (von der Leyen) u kojem ukazuje da protesti studenata i građana ne predstavljaju pokušaj "nasilne promene vlasti" ili "obojene revolucije" i da "EU ne treba da okreće glavu od građana Srbije".
"Imajući u vidu dosadašnje reakcije iz Vlade Republike Srbije, kao i iz Evropske unije, na ovaj masovni društveni pokret, želimo da ukažemo da ovi protesti ne predstavljaju pokušaj 'nasilne promene vlasti' ili 'obojene revolucije', a nisu ni posledica ruskog uticaja i mešanja u unutrašnje prilike u Srbiji", navodi se u pismu Ursuli fon der Lajen u kojem se poziva da "EU ne okreće glavu od građana Srbije".
Široki društveni protest koji potresa Srbiju je reakcija na sistemske probleme u društvu koji se više godina konstatuju i u izveštajima Nacionalnog konventa, kao i u godišnjim izveštajima Evropske komisije, a posebno se odnose na urušavanje vladavine prava, sistemsku korupciju, kao i na politički uticaj na pravosuđe, piše u poismu.
"Ovako formulisani protestni zahtevi jasno pokazuju da dosadašnji proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji nije doveo do rešavanja fundamentalnih problema sa kojima se Srbija kao zemlja kandidat za članstvo suočava", konstatuje Konvent.
"Stoga smatramo da Evropska komisija i njeni predstavnici u ovim uslovima ne treba da okreću glavu od građana Srbije i da se prema Srbiji i njenim institucijama odnose bez uvažavanja ovih vanrednih društvenih i političkih prilika", navodi se u pismu.
Konvent ističe da je "semokratska Srbija, snažnih institucija, u kojoj se poštuju vladavina prava i ljudska prava, u interesu je i same EU i njenih članica, ukoliko je iskrena namera da joj se Srbija priključi u narednim godinama".
"Zbog toga smatramo da trenutno ne postoje uslovi za dalje učešće Nacionalnog konventa u aktivnostima koje, u okviru procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji, obuhvataju saradnju sa političkim donosiocima odluka koje smatramo odgovornim za stanje evropskih integracija Srbije", ukazuje Konvent.
U saopštenju se zatim kaže da "ostajemo otvoreni za komunikaciju na nivou radnih grupa za pojedinačna poglavlja, u skladu sa njihovim odlukama, sa profesionalnim državnim službenicima u javnoj upravi sa kojima je Nacionalni konvent oduvek uspešno sarađivao u zajedničkim naporima da se unapredi i ubrza proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji – čak i onda kada je politička volja za to izostajala".
"Svesni da među njima ima mnogo onih koji podržavaju legitimne zahteve studenata i građana Srbije za pravedno i uređeno društvo, uvereni smo da ćemo po izlasku iz sadašnje krize nastaviti da zajedno sa njima sarađujemo na ubrzanom putu Srbije ka članstvu u EU", piše Konvent.
"Zbog svega navedenog, apelujemo na Vas da javno i otvoreno konstatujete postojanje političke i društvene krize u Srbiji, kao i da kod vlasti Republike Srbije insistirate na blagovremenom i zakonitom postupanju svih relevantnih institucija u skladu sa njihovim nadležnostima u trenutnim uslovima", navodi se u pismu.
To uključuje institucije Vlade Srbije, odbore parlamenta, tužilaštvo, pravosuđe i nezavisne institucije poput Zaštitnika građana.
Konvent, "imajući u vidu da su ovi građanski protesti po svojoj prirodi demokratski i antikorupcijski, kao i da se zalažu za zaštitu osnovnih vrednosti Evropske unije", poziva Fon der Lajen i celu Evropsku komisiju da "prepoznaju zahteve protesta kao legitimne i proevropske, kao i relevantne aktere koji te zahteve artikulišu".
Ukoliko EU na ovaj način ne pruži doprinos rešavanju političke i društvene krize u Srbiji, postoji realan rizik da se dodatno umanji već okrnjen ugled i kredibilitet EU kod građana Srbije, zaključuje se u pismu koje je potpisao Programski savet Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji.