Studija: Sa globalnim zagrevanjem Zemlje biće proširena područja gde je toplota opasna
Klimatske promene
| Izvor: Beta-AFP
| 04.02.2025
|
access_time
18:30
Tim istraživača iz Velike Britanije i SAD kombinovao je znanje o klimatskim promenama sa onim o rizicima od smrtnosti koji su povezani sa toplotom.
Stručnjaci su posmatrali u kojoj meri bi porast temperature doveo do prelaska praga opasne toplote (poznate kao nenadoknadive, iznad koje se telesna temperatura nekontrolisano povećava) i bukvalno nepodnošljive (sa fatalnim porastom telesne temperature roku od šest sati).
Naučnici su zaključili da bi prosečno globalno zagrevanje od dva stepena Celzijusa, odnosno za oko 0,7 stepeni Celzijusa više nego danas, dovelo do "utrostručenja" kopnenih površina pogođenih nenadoknadivom toplotom, čak i za odrasle od 18 do 60 godina.
Prema tim procenama, oko šest odsto površine Zemlje bilo bi pogođeno tom opasnošću. Ta površina je ekvivalent površini SAD.
To bi uopšteno govoreći bilo proširenje regiona koji su već ugroženi, kao što su indijski potkontinent ili Arapsko poluostrvo, navodi se u studiji.
Takvo zagrevanje u poređenju sa predindustrijskom erom, pre nego što su ljudi duboko promenili klimu masovnom upotrebom uglja, nafte i fosilnog gasa, predstavlja gornju granicu Pariskog sporazuma iz 2015. godine, pri čemu su se zemlje potpisnice obavezale da će to globalno zagrevanje "dobro ograničiti ispod" praga od dva stepena Celzijusa.
Autori studije naglasili su važnost prilagođavanja novim klimatskim uslovima, na primer obezbeđivanjem skloništa i klimatizovanih zgrada.