Kulturno nasledje u predškolskom obrazovanju
U CREATECH su uključeni ACHEF - Udruženje za baštinsko obrazovanje Finske, INTO School, HARP - projekat istraživanja umetničkog nasleđa, Fondacija SM i Udruženje "KulturAll".
Projekat, kroz obuku i multisenzorni pristup, podstiče vaspitače na uključivanje kulturnog nasleđa u predškolsko obrazovanje i vaspitanje. Korišćenje digitalnih alata, poput panoramske kamere 360° i iPad tableta, omogućava deci i njihovim vaspitačima virtualno istraživanje različitih istorijskih i kulturnih lokaliteta, interaktivno i imerzivno učenje, kao i kreiranje pristupačnih digitalnih izložbi.
U fokusu projekta je transmedijalno baštinsko obrazovanje, koje se, u podsticanju dece da prepoznaju sopstveno kulturno nasleđe, oslanja na različite kreativne izraze, poput zvuka, slike ili priče. Ovakav imerzivni proces učenja takođe podstiče kreativni potencijal i razvoj kritičkog mišljenja kod dece.
Međunarodni okviri projekta omogućavaju međukulturnu razmenu između vaspitača, koja doprinosi predškolskom obrazovnom procesu u svim zemljama učesnicama. Krajnji cilj CREATECH-a je transformacija predškolskog obrazovanja kroz pružanje podrške deci u prepoznavanju svojih kulturnih korena i pristupanju budućnosti sa kreativnošću i samopouzdanjem.
"Ovo je naš prvi projekat koji se bavi predškolskim obrazovanjem, pa na neki način ulazimo u potpuno novu oblast, ali otvorenog uma i sa željom za daljim učenjem," rekla je Kati Nurmi, rukovoditeljka projekta.
Jedna od učesnica iz Finske, komentarišući CREATECH obuku održanu u gradiću Fontekio u Italiji, kaže:"Kada smo razmenjivali lične priče, delovalo je kao da se oduvek poznajemo. To je za mene bio ključni trenutak - kada se sretnu potpuni stranci i otkriju jedni drugima ono što im znači."
"Kombinacija baštinskog obrazovanja i kreativnog izražavanja je savršen pristup za međupredmetno učenje. Ovaj pristup podržava razvoj ključnih kompetencija kod dece i pruža mogućnost da se metodologija transmedijalnog baštinskog učenja proširi i na predškolsko obrazovanje”, zaključuje Valeria Pica, koordinatorka projekta za Italiju.
Projekat CREATECH realizuje se od januara 2024. a tokom jeseni dve predškolske ustanove u Srbiji, PU "Bajka" iz Knjaževca i PU "Guliver" iz Beograda sprovodile su program u okviru koga su predškolci, zajedno sa svojim vaspitačima, kreirali transmedijalnu panoramsku priču o kulturnom nasleđu u svom okruženju.
U prvoj polovini 2025. isti program će biti realizovan u Finskoj, Italiji i Španiji, a krajem godine će ova iskustva biti pretočena u priručnik za transmedijalno baštinsko obrazovanje namenjen predškolskim ustanovama, koji će biti dostupan na veb stranama organizacija učesnica.
Projekat traje do decembra 2025., a podržao ga je Erasmus+ program Evropske Unije.