Web Analytics
Društvo za zaštitu ptica Srbije počinje akciju očuvanja močvarnih oaza u južnom delu zemlje - BetaRS

Društvo za zaštitu ptica Srbije počinje akciju očuvanja močvarnih oaza u južnom delu zemlje

Životna sredina | Izvor: Beta | 07.02.2025 | access_time 13:15
Društvo za zaštitu ptica Srbije počinje akciju očuvanja močvarnih oaza u južnom delu zemlje
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) saopštilo je danas da, u okviru međunarodnog projekta PROZHUM, počinje istraživanje retkih vlažnih staništa na jugu zemlje u cilju zaustavljanja nelegalnih aktivnosti u njima i podsticanje njihove nacionalne zaštite.

Stručnjaci DZPPS su odabrali četiri lokacije sa močvarnim staništima u okolini Niša, Bujanovca, Preševa i Sjenice na kojima će prikupljati podatake o biodiverzitetu, kako bi podržali proces sticanja nacionalne zaštite, ali i zaustavljanja nelegalnih aktivnosti.

Tim će zajedno sa članovima i saradnicima sprovesti terenska istraživanja i sintetisati prethodno objavljene i neobjavljene podatke o biodiverzitetu, piše u saopštenju.

"Svoje aktivnosti Društvo će sprovoditi u okviru PROZHUM projekta koji se realizuje u 10 zemalja Mediterana, sa ciljem očuvanja retkih i ugroženih vlažnih staništa. U sve aktivnosti ćemo se truditi da uključimo lokalnu zajednicu i lokalne organizacije, a kao i do sada, svi naši članovi su redovno uključeni u naše terenske aktivnosti", kazao je ornitolog Marko Šćiban.

Podseća se da su sredinom januara započete prve aktivnosti na tom projektu, u okviru zimskog popisa ptica vodenih staništa, kao i da je zahvaljujući partnerima iz Evropske kuće Niš, postavljeno 12 kućica za gnežđenje raznih vrsta ptica u okolini Bujanovca i Preševa.

Plitke slatkovodne močvare i visokoplaninske tresetne livade u jugozapadnom i južnom delu Srbije su retka staništa centralnog Balkana i predstavljaju važne stanice za migratorne ptice koje lete između Panonske i Mediteranske regije.

"Ova staništa su posebno bitna za migratorne ptice, podjednako za vrste koje na jesen odlaze iz naših krajeva kao i za one koje zimuju kod nas. Ova vlažna staništa su prave oaze za ptice, omogućavaju sigurno sklonište, ali i izvor hrane i vode", kazao je ornitolog Slobodan Marković.

Istaknuto je da su određena područja zaštićena na nacionalnom nivou, a neka od njih su i na međunarodnom nivou prepoznata kao značajna za opstanak ptica, ali su i pored toga ugrožena nelegalnom eksploatacijom treseta, drenažnim radovima, različitim građevinskim projektima.

"Zbog ograničenih istraživanja biodiverziteta u tim područjima, teško je prikazati nacionalni, ali i međunarodni značaj očuvanja i unapređenja ovih staništa", navodi se u saopštenju Društva.

Teme

Prijavite se na newsletter Zelene Srbije

Životna sredina