Đaci na Kipru sakupljaju upotrebljeno ulje za proizvodnju biodizela
Životna sredina
| Izvor: Beta
| 07.02.2025
|
access_time
14:15
U okviru inicijative "Tiganokinisi" (Pokret tiganja), koja je dobila međunarodno priznanje, grupa naučnika obilazi škole, izvodi naučne eksperimente i podstiče decu da iz svojih domova donose iskorišćeno jestivo ulje koje se zatim sakuplja, filtrira i prodaje da bi se koristilo kao biodizel.
Njihov cilj je da doprinesu rešavanju velikog globalnog problema. Svake godine se bace milioni litara korišćenog jestivog ulja, što često dovodi do začepljenja odvoda, izaziva požare na deponijama ili zagađuje podzemne vode.
Ksenija Lizidu, predsednica istraživačkog centra AKTI, lokalne nevladine organizacije koja koordinira prikupljanje ulja koje će se prodavati kao biogorivo, rekla je da se prihod od prodaje deli među školama učesnicama, u zavisnosti od toga koliko ulja su donirali, a deca imaju pravo glasa o tome koji zeleni projekti dobijaju novac.
Više od 550.000 evra je obezbeđeno za projekte među kojima su solarni paneli u školama, fontane i aromatične bašte, prenosi Rojters.
Lizidu je rekla da se prikupi oko 10 odsto od oko 2.000 tona jestivog ulja koliko se procenjuje da se godišnje iskoristi na Kipru.
"Želimo da deca znaju da otpad nije otpad. Otpad ima vrednost, a ovo je ceo koncept cirkularne ekonomije", kazala je Lizidu.
Projekat podržava kiparsko Ministarstvo obrazovanja, a postao je deo nacionalnog nastavnog plana i programa 2018. i sada u njemu učestvuje više od 80.000 đaka godišnje.
Od Evropske komisije je dobio nagradu kao jedna od najboljih praksi u društvenim inovacijama u EU, a od Globalne obrazovne mreže Evrope (GENE) nagradu kao primer kvaliteta u globalnom obrazovanju.
Američka energetska korporacija Ševron je 2021. odlučila da u potpunosti finansira troškove i posetila više od 500 škola.
"Želimo da budemo pozitivan partner u svakoj zajednici u kojoj poslujemo. Brzo smo shvatili da nam ovo odlično odgovara", rekao je regionalni menadžer kompanije za Egipat i Kipar Kristijan Svendsen.