Tramp tvrdi da se belcima u Južnoj Africi sprema genocid, tamošnje vlasti to negiraju
Tramp tvrdi da je nedavno doneti zakon o eksproprijaciji zemljišta u Južnoj Africi "najgrublje" diskriminatorski prema belcima, "Afrikanerima", potomcima Holanđana i drugih evropskih kolonizatora i da južnoafrička vlast dozvoljava nasije nad njima.
Takođe je optužio Južnu Afriku da podržava "loše katere" u svetu - palestinsku grupu Hamas, Rusiju i Iran.
Raspodela zemlje u Južnoj Africi je već više od 30 godina od kraja aparthejdskog sistema vladavine bele manjine 1994. godine komplikovano i veoma emotivno pitanje s rasnim konotacijama.
To pitanje je u žiži pažnje sveta pošto su Tramp i njegov savetnik rođen u Južnoj Africi, Ilon Mask, kritikovali politiku južnoafričke vlade kao anti-belačku, o čemu su iznosili i lažne tvrdnje.
Novi Zakon o eksproprijaciji daje južnoafričkoj Vladi mogućnost da ekspropriše zemljište privatnih lica, ali samo ako je to u javnom interesu i pod određenim uslovima. Tramp je to pomenuo prošle nedelje kada je prvi put najavio svoju nameru da zaustavi finansiranje Južne Afrike.
On je rekao da Vlada Južne Afrike radi "užasne stvari" i tvrdi da je zemlja konfiskovana "određenim klasama" što nije tačno, pa čak i grupe u Južnoj Africi koje osporavaju zakon kažu da nijedno zemljište nije konfiskovano. Južnoafrička vlada kaže da su prava privatne svojine zaštićena i da Trampov opis zakona sadrži dezinformacije i "izvrtanja".
Međutim, zakon je izazvao zabrinutost u Južnoj Africi, posebno grupa koje predstavljaju delove bele manjine, koje kažu da će biti usmerene na njih i njihovu zemlju iako se rasa ne pominje u zakonu.
Zakon povezan s nasleđem rasističkog sistema aparthejda i kolonijalizma pre toga, deo je decenija napora Južne Afrike da pokuša da ispravi istorijske greške.
Pod aparthejdom, crncima je oduzeta zemlja i bili su primorani da žive u područjima određenim za one koji n isu belci. Sada belci čine oko sedam odsto od 62 miliona stanovnika Južne Afrike, ali poseduju približno 70 odsto privatnog poljoprivrednog zemljišta, te Vlada kaže da nejednakost treba da se reši.
"Afrikaneri" su grupa belih Južnoafrikanaca koji potiču uglavnom od holandskih doseljenika koji su stigli pre 370 godina. Oni govore "afrikans", jedan od 11 zvaničnih jezika Južne Afrike i čine mnoge seoske poljoprivredne zajednice u Južnoj Africi.
"Afrikaneri" su bili srž režima aparthejda, a tenzije između nekih grupa "Afrikanera" i crnačkih političkih partija su se zadržale i posle ukidanja aparthejda, iako je Južna Afrika u velikoj meri uspela da pomiri mnoge rasne grupe i većina "Afrikanera" sebe smatra delom nove Južne Afrike.
Trampova izvršna naredba se, po oceni njegoveadministracije, bavi ozbiljnim kršenjem ljudskih prava u Južnoj Africi, tvrdeći da je južnoafrička Vlada dozvolila silovite napade na farmere "Afrikanere" i njihove porodice. Tramp je rekao da će SAD uspostaviti plan za preseljenje belih južnoafričkih farmera i njihovih porodica kao izbeglica.
Milijarder i Trampov saveznik Ilon Mask je rođen i odrastao je u Južnoj Africi, ali je otišao nakon srednje škole kasnih 1980-ih, kada je Južna Afrika još bila pod režimom aparthejda.
On je godinama kritikovao rukovodstvo svoje postojbine, optužujući ga za anti-belačku politiku i ignorisanje ili čak ohrabrivanje "genocida" - ubistava nekih belih farmera. Ta ubistva su u središtu tvrdnji konzervativnih komentatora - a sada ih pojačavaju Tramp i Mask, da Južna Afrika dozvoljava napade na bele farmere da bi ih oterala.
Južnoafrička vlada je osudila ubistva i kaže da su ona deo izrazito visoke stope nasilnog kriminala. Stručnjaci kažu da nema dokaza o genocidu i da ta ubistva čine veoma mali procenat svih ubistava. Na primer, grupa koja beleži napade na farme kaže da je 2023. ubijeno 49 farmera ili njihovih porodica, dok je te godine u zemlji bilo više od 27.000 ubistava.
Mask je ove nedelje optužio Južnu Afriku da ima "rasističke zakone o vlasništvu" što se smagtra da je povezano s tim što on nije uspeo da dobije licencu u toj zemlji za svoju satelitsku internet uslugu Starlink.
Trampova naredba obustavlja stotine miliona dolara koje SAD godišnje daju Južnoj Africi, veći deo za pomoć njenom odgovoru na HIV/AIDS. SAD su prošle godine dale Južnoj Africi oko 440 miliona dolara i finansiraju 17 odsto južnoafričkog programa za HIV kroz predsednikov plan za hitne slučajeve za pomoć SIDI.
Delovi tog finansiranja već su bili ugroženi Trampovim zamrzavanjem globalne pomoći, ali će sada sve to biti zaustavljeno što je veliki udarac zdravstvenom sektoru Južne Afrike. Južna Afrika ima oko osam miliona ljudi koji žive sa HIV-om, od kojih 5,5 miliona prima antiretrovirusne lekove, a finansiranje iz SAD je od vitalnog značaja za podršku tom najvećem programu HIV/AIDS-a u svetu.
U izvršnoj naredbi se takođe navodi da je Južna Afrika zauzela antiamerički stav - čak i "predvodila napad" - u vezi s mnogim pitanjima, optužujući je da podržava Hamas, Rusiju i Iran i da je previše bliska kineskoj vladajućoj Komunističkoj partiji.
Južna Afrika je dugo pristalica Palestinaca i kritičar Izraela i održava bliske veze sa Rusijom zbog njene pomoći u borbi protiv aparthejda. Čini se da Trampova naredba zahteva značajnu promenu u spoljnoj politici Južne Afrike kako bi se omogućilo da pomoć ponovo počne.