Web Analytics
Tonino Picula: Do kraja februara prva poseta Beogradu - BetaRS

Tonino Picula: Do kraja februara prva poseta Beogradu

Politika | 09.02.2025 | access_time 13:40
Tonino Picula: Do kraja februara prva poseta Beogradu
European Parliament/Eric VIDAL

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula izjavio je danas da očekuje da će do kraja februara doći u prvu zvaničnu posetu Beogradu, i da su masovni protesti u Srbiji indikator niskog poverenja građana u institucije.

Picula je u intervjuu agenciji Beta kazao da će kao izvestilac za Srbiju nastojati da razgovara sa što većim brojem relevantnih političkih ličnosti.

"Što se tiče mog dolaska u Beograd, upravo radimo na definisanju okvirne agende misije. Očekujem da će se poseta realizovati do kraja ovog meseca. Do sada sam se, sa željom da steknem što bolji uvid u stanje stvari, susretao s diplomatskim i privrednim predstavnicima Srbije, kao i s predstavnicima opozicije i civilnog društva. Kao izvestitelj za Srbiju, nastojat ću da razgovaram sa što većim brojem relevantnih političkih ličnosti", rekao je Picula.

Ocenjujući dešavanja u Srbiji nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, Picula je kazao da su protesti studenata prerasli u masovni građanski pokret.

"Velikih protesta u Srbiji je bilo i nedavno, ali ovi su doneli posebnu dinamiku, jer su okupili razne slojeve srpskog društva i događaju se širom zemlje. To im svakako daje snažnu legitimacijsku bazu, ali sam pokret za sada se legitimiše isključivo dubokim nezadovoljstvom stanjem u društvu. Moj je utisak da vlasti ne uspevaju da oponiraju pokretu zbog nestandardnog profila njihovog funkcionisanja", rekao je on.

Prema njegovim rečima, vlasti u Beogradu reaguju na standardan način, kao da se radi o institucionalizovanoj opoziciji koja se može, kako je naveo, kao toliko puta u poslednjih desetak godina marginalizoati medijskom demonizacijom ili društvenim i materijalnim kompenzacijama.

"Rasplet zavisi o daljim potezima sučeljenih strana", ocenio je.

Upitan da oceni odnos vodećih evropskih političara prema studentskoj pobuni i vlastima u Srbiji, Picula je rekao da odgovor na to pitanje zavisi o kojoj instituciji EU ili državi članici se govori.

"Evropska komisija je na primer izrazila zabrinutost zbog prijavljenih incidenata protiv demonstranata i pozvala na brzu istragu. Treba znati da Komisija i Veće mogu davati ocene samo na temelju zajednički dogovorenih stajališta, a ona se često ne postižu lako zbog razlika između pojedinih država članica. Neke uticajne članice situaciju u Srbiji procenjuju kroz prizmu svojih bilateralnih interesa koje razvijaju sa službenim Beogradom. S druge strane, u Evropskom parlamentu sa svojom analizom stanja u Srbiji izašla je Grupa socijalista i demokrata kao i neke druge političke skupine", objasnio je.

Tonino Picula: Do kraja februara prva poseta Beogradu
European Parliament/Eric VIDAL

Na pitanje da li bi i na koji način evropske institucije trebalo da pokažu veće interesovanje i angažovanje kako bi se percepcija na visok stepen sistemske korupcije u Srbiji smanjila i eliminisala, Picula je rekao da su pristupni pregovori o članstvu u EU glavni mehanizam preko kojeg se definišu stavovi institucija EU i država članica o stanju u Srbiji.

"Stagnacija u pregovaračkom procesu koja traje tri godine i nedavna blokada otvaranja klastera 3 ipak govori o širem raspoloženju prema događanjima u zemlji. Stalno se spominju, pre svega, vladavina prava, borba protiv korupcije i autentična sloboda medija. Sve su to ključni unutrašnjopolitički parametri za eventualni napredak u pristupnim pregovorima i neće nestati s pregovaračke agende", istakao je Picula.

Osim toga, dodao je, Beograd je zadržao distancu prema mnogim politikama bloka.

"Posebno odbojno izgleda odbijanje uvođenja sankcija Rusiji i nizak postotak usklađenosti sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom. Nema ni napretka u odnosima s Kosovom. Dalji razvoj odnosa Beograda i Brisela zavisi pre svega u tome u kojoj meri tu poruku vlasti razumeju i koliko je uvažavaju", naglasio je.

Na pitanje šta je najbolje rešenje za izlaz iz sadašnje političke krize u kojoj se našla Srbija, Picula je kazao da se odgovor na to pitanje mora se pronaći u samoj Srbiji.

"Društvene krize ovakvih razmera morale bi se u jednom trenutku rešiti političkim sredstvima, poželjno, dijalogom pa i izborima ako treba. Međutim, trebaju se stvoriti uslovi za poštene i ravnopravne izbore. O tome su jasno svoje rekli OEBS/ODIHR i Evropski parlament. Čini mi se da ono što najviše opterećuje institucionalni hod kroz traženje rešenja za krizu je nedostatak poverenja u institucije", naveo je.

Masovni protesti u Srbiji su, naglasio je, indikator niskog poverenja građana u institucije, ali i sferu politike kao takve.

"Građani koji se toliko dugo okupljaju na ulicama traže da u Srbiji funkcionišu institucije, a ne vlast jedne uske grupe da ne kažem jednog čoveka. Dok god je vlast neograničena, napredak će biti ograničen", zaključio je Picula.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

Ekonomija

Kosarka

Zelena Srbija

IT