Web Analytics
U Srbiji 55 odsto mladih smatra da će klimatske promene u velikoj meri uticati na njih u budućnosti - BetaRS

U Srbiji 55 odsto mladih smatra da će klimatske promene u velikoj meri uticati na njih u budućnosti

Izvori | Izvor: Beta | 10.02.2025 | access_time 11:50
U Srbiji 55 odsto mladih smatra da će klimatske promene u velikoj meri uticati na njih u budućnosti
U Srbiji 69 odsto mladih smatra da su fosilna goriva jedan od glavnih uzročnika razvoja klimatskih promena, a 55 odsto smatra da će klimatske promene imati u velikoj meri posledice na mlade u budućnosti, pokazalo je istraživanje koje, u okviru projekta "Podizanje svesti o klimatskim promenama i zelenoj tranziciji", sprovodi Udruženje OIE Srbija uz podršku Evropske unije i WWF Adria.

Istraživanje je sprovedeno od 21. novembra do 25. decembra 2024. godine među 525 mladih osoba, starosti od 18 do 30 godina iz cele Srbije.

Oko 47 odsto mladih smatra da će visoke temperature imati najveći negativan uticaj po generacije mladih u budućnosti, za 19 odsto to će biti suše, za 14 odsto su to toplotni talasi, dok njih 13 odsto smatra da su obilne padavine.

Prve asocijacije mladima na klimatske promene su globalno zagrevanje, tople noći, efekat staklene bašte, vremenske neprilike, adaptacija.

Mladi veruju da na razvoj klimatskih promena prevashodno utiču termoelektrane, zastareli načini industrijske proizvodnje, individualna ložišta, divlje deponije, poljoprivreda.

Anketirani su ocenili da klimatske promene uglavnom utiču na njihove svakodnevne navike.

Termin zelena tranzicija ispitanike prvobitno asocira na korišćenje obnovljivih izvora, održivi razvoj, solarne panele i zaštitu životne sredine, dok su najveći energetski problemi u Srbiji, po njihovom mišljenju, stara neefikasna postrojenja, problemi na mreži, zavisnost od neobnovljivih izvora, nesigurnost u snabdevanju i regulativa.

Za informisanje o klimatskim promenama i zelenoj tranziciji većina mladih u Srbiji (52 odsto) se oslanja na društvene mreže, dok 22 odsto njih koristi internet portale kao izvor informacija.

Najveći potencijal mladi vide u energiji sunca (42 odsto), a znatno manji broj u energiji vode (22 odsto) i vetra (19 odsto), dok geotermalne izvore, biomasu i biogas ispitanici ne prepoznaju kao izvore sa previše potencijala u Srbiji.

Oko 87 odsto mladih definiše termoelektrane definiše kao velike zagađivače u Srbiji, odnosno 71 odsto njih kaže da termoelektrane neminovno obezbeđuju energiju, ali da su ujedno i veliki zagađivači životne sredine, dok 16 odsto njih smatra da ta postrojenja ne obezbeđuju dovoljno energije u Srbiji.

Više od polovine ispitanika (53 odsto) podržava opredeljenje za prelazak na veću proizvodnju i potrošnju energije iz obnovljivih izvora, dok takvu odluku uglavnom podržava još 37 odsto.

Većina mladih, 64 odsto njih, smatra da će investicije u obnovljive izvore u Srbiji imati samo pozitivne rezultate u budućnosti.

Teme