Web Analytics
Smrt ruskog muzičara u Sankt Peterburgu podstiče spekulacije da nije reč o samoubistvu - BetaRS

Smrt ruskog muzičara u Sankt Peterburgu podstiče spekulacije da nije reč o samoubistvu

Svet | 10.02.2025 | access_time 16:00
Smrt ruskog muzičara u Sankt Peterburgu podstiče spekulacije da nije reč o samoubistvu
AP Photo/Dmitri Lovetsky

Smrt ruskog muzičara Vadima Strojkina prilikom pada sa 10. sprata, dok je policija pretresala njegov stan u Sankt Peterburgu, podstiče spekulacije da on nije izvršio samoubistvo, kako tvrde vladine strukture, piše danas Radio Slobodna Evropa.

Strojkin, 59-godišnji muzičar koji se javno protivio ratu Rusije protiv Ukrajine, poginuo je 5. februara tokom policijske racije u sklopu istrage po optužbi da je donirao novac ukrajinskoj vojsci, za šta je mogao da bude osuđen na 20 godina zatvora.

Mediji naklonjeni Kremlju, koji se pozivaju na neimenovane izvore iz bezbednosnih struktura, tvrde da je Strojkin počinio samoubistvo tokom policijske racije, ali oni koji su ga poznavali sumnjaju u tu verziju događaja.

Telegram kanal Meš (Mash), blizak ruskim bezbednosnim strukturama, naveo je da je Strojkin tokom racije pronašao izgovor da ode u drugu sobu, gde je otvorio prozor i skočio u smrt.

Međutim, Strojkinov poznanik Taras Šuplat rekao je da ne veruje da je muzičar počinio samoubistvo.

"To nije u skladu sa njegovim karakterom. Bio je borac. Bio je i planinar, a to nije za slabiće. Siguran sam da su mu 'pomogli' (da skoči)", kazao je Šuplat.

Strojkin je na društvenim mrežama objavljivao i poruke u znak sećanja na protivnika Kremlja Borisa Njemcova, ubijenog u Moskvi 2015. godine. Strojkin je 2016. napisao da je posetio improvizovani spomenik Njemcovu u Jekaterinburgu, u znak protesta "zbog onoga što se događa u zemlji".

Jevgenij, drugi poznanik Strojkina čije prezime nije objavljeno, rekao je da je muzičar imao "apsolutno jasne stavove" o ratu u Ukrajini i da je "bio na strani ukrajinskih oružanih snaga u tom strašnom zločinu".

Od napada Rusije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, ruska vlast je pojačala represiju nad neistomišljenicima i protivnicima rata u Ukrajini, uglavnom koristeći optužbe za ekstremizam i terorizam.

Ruski aktivista Aleksandar Čerkasov, iz zabranjene organizacije boraca za ljudska prava Memorijal, rekao je da se progon mnogih koji su se protivili ruskom ratu u Ukrajini otkrije tek kada bude prekasno.

Mnogi takvi slučajevi su označeni kao tajni, a advokati osumnjičenih moraju da potpišu ugovore o poverljivosti, naveo je Čerkasov i dodao da mediji često saznaju za njih tek pošto sud donese presudu.

Čerkasov je naveo primer ruskog pijaniste i antiratnog aktiviste Pavela Kušnira, koji je u avgustu 2024. umro u pritvoru u 40. godini života.

Teme

Ekonomija

Šta drugi čitaju

Kosarka

Hronika