"Na neslavan rezultat uticao je pad nadstrešnice novosadske železničke stanice, kao krunski dokaz da sistemska korupcija ubija. Zaključivanje ugovora direktnim pogodbama, zaobilaženje procedura javnih nabavki, građenje uz veliko ugrađivanje, napravili su od Srbije crnu rupu na evropskoj mapi", navela je ona u saopštenju.
Istakla je da je tri meseca bilo potrebno tužilaštvu da pokrene predistražne radnje zbog osnova sumnje na korupciju u slučaju pada nadstrešnice, iako je početna cena rekonstrukcije novosadske železničke stanice od tri miliona evra "skočila" na 16 miliona evra.
"Kompanija Starting je dobila ugovor za rekonstrukciju nadstrešnice na osnovu 'prijateljskih konsultacija', pa se cena radova sa 1,9 miliona evra za pola godine uvećala na 5,1 miliona"m navela je Perić Diligenski.
Ocenila je da sve dok je na vlasti kleptokratski režim, korupcija će biti prepreka boljitku i razvoju države i uticaće da Srbija bude na začelju svih međunarodnih indeksa, počev od onog koji se odnosi na slobodu medija, preko vladavine prava, pa sve do organizovanog kriminala.
"Najavljenih 100 dana borbe protiv korupcije idu sporim tempom i još uvek nije pravnosnažno osuđen nijedan visoki funkcioner zbog korupcije niti je ikome trajno oduzeta imovina stečena koruptivnim radnjama. Nezavisne institucije u čijoj je nadležnosti antikorupcija, ne dižu glas na enormno bogaćenje javnih funkcionera niti upozoravaju javnost na koruptivne rizike preskupih, a ispostavilo se i nebezbednih infrastrukturnih projekata", kazala je Perić Diligenski.
Kako je upozorila, "dok traje institucionalna i politička kriza koju vlast ne ume da reši, Vlada u ostavci vanredno isplaćuje 7,7 miliona evra za EXPO da bi se nesmetano nastavila (u)gradnja".
"Najvažnija antikorupcijska sila u Srbiji su studenti, koji se kroz svoje zahteve bore da Srbija postane pravna država, u kojoj će se snositi odgovornost za korupciju, kao najštetniju pojavu po naše društvo", ocenila je Tijana Perić Diligenski.