Web Analytics
Nacrt izveštaja EP o Srbiji: Zabrinutost zbog sistemskih problema koje su istakli protesti - BetaRS

Nacrt izveštaja EP o Srbiji: Zabrinutost zbog sistemskih problema koje su istakli protesti

Politika | Izvor: Beta | 14.02.2025 | access_time 17:25
Nacrt izveštaja EP o Srbiji: Zabrinutost zbog sistemskih problema koje su istakli protesti
U nacrtu redovnog godišnjeg izveštaja Evropskog parlamenta (EP) o Srbiji, koji je pripremio izvestilac tog tela za Srbiju Tonino Picula, izražava se duboka zabrinutost zbog sistemskih problema koje su istakli studentski protesti u Srbiji.

U nacrtu izveštaja koji će 20. februara biti predstavljen na sednici Odbora EP za spoljne poslove (AFET), ukazuje se i na probleme u obezbeđivanju nezavisnosti pravosuđa i u oblastima slobode medija i borbe protiv korupcije, navodi portal N1 koji je imao uvid u dokument.

Navodi se da su studentski protesti postali simbol dubljih društvenih problema i da bi na evropski put Srbije značajno mogao da utiče način na koji vlasti budu reagovale na te demonstracije.

U dokumentu se izražava duboka zabrinutost zbog sistemskih problema koje su istakli studentski protesti u Srbiji, kao što su navodi o ograničavanju građanskih sloboda, o nedostatku institucionalne i finansijske transparentnosti i o političkim pritiscima na akademsku zajednicu.

"Evropski parlament naglašava važnost slobode govora i okupljanja, najoštrije osuđuje nasilne napade na mirne demonstrante, izražava zabrinutost što su neki od demonstranata uhapšeni i što su protiv njih pokrenuti pravni postupci, poziva diplomatske misije Evropske unije i njenih zemalja članica da nastave da prate pravne procese koji se odnose na proteste", navodi se u Piculinom izveštaju.

Dodaje se da Evropski parlament oštro osuđuje nepotkrepljene tvrdnje srpskih vlasti da su zemlje članice EU umešane u organizovanje studentskih protesta sa ciljem izazivanja "obojene revolucije".

"U tom kontekstu, EP snažno osuđuje nezakonita hapšenja i proterivanja građana EU i javno objavljivanje ličnih podataka građana EU od strane osuđenih ratnih zločinaca", piše u nacrtu izveštaja.

U tekstu se izražava puna podrška dijalogu Beograda i Prištine, pozdravlja se imenovanje Petera Sorensena za specijalnog predstavnika EU za taj proces, naglašava se potreba za poštovanjem postignutih sporazuma i izražava žaljenje što Srbija još nije procesuirala odgovorne za napad na kosovske policajce u selu Banjska u septembru 2023. godine.

"Očekujemo da Kosovo i Srbija u potpunosti sarađuju i da preduzmu sve potrebne mere kako bi uhapsili i brzo izveli pred pravdu počinioce terorističkog napada u Banjskoj 2023. godine, izražavamo žaljenje što Srbija još nije procesuirala odgovorne, naročito Milana Radoičića, ponavljamo da počinioci terorističkog napada u Zubinom Potoku takođe moraju da budu pozvani na odgovornost i da se moraju suočiti sa pravdom bez odlaganja", piše u tekstu.

U nacrtu izveštaja se ukazuje na kontinuirane izazove u obezbeđivanju nezavisnosti pravosuđa, uključujući neprimerene uticaje na pravosuđe, navodi portal Juropien Vestern Bolkans (EWB), koji je takođe imao uvid u dokument.

Sa zabrinutošću se primećuje da je ostvaren ograničen ili nikakav napredak u ispunjavanju merila za članstvo u EU u okviru pregovaračkih poglavlja, uz posebne nedostatke u ključnim oblastima poput vladavine prava, reforme javne uprave i usklađivanja sa politikama EU.

"Evropski parlament žali zbog činjenice da nije ostvaren napredak u Poglavlju 31, budući da je obrazac usklađivanja Srbije sa spoljnopolitičkim pozicijama EU ostao uglavnom nepromenjen. Evropski parlament poziva Srbiju da se bez odlaganja i dosledno uskladi sa restriktivnim merama i opštom politikom EU prema Rusiji", stoji u nacrtu izveštaja.

Picula se, prema navodima portala N1, osvrće i na probleme u oblasti slobode medija - izražava se zabrinutost zbog nedovoljne transparentnosti vlasništva nad medijima i finansiranja medija. Posebno se osuđuje početak rada ruskog državnog medija RT u Beogradu, što se vidi kao signal širenja ruskog uticaja u regionu.

Ocenjuje se da je ostvaren ograničen napredak u borbi protiv korupcije, uprkos usvajanju nove Strategije za borbu protiv korupcije za period od 2024. do 2028. godine. Izražava se zabrinutost zbog toga što je korupcija i dalje prisutna u mnogim oblastima, navodi EWB.

U ekonomskoj sferi se pozdravlja delimičan napredak ka razvitku funkcionalne tržišne ekonomije, uz kontinuiran rast bruto domaćeg proizvoda, ali se ponavlja da su potrebne sadržajnije reforme na tržištu rada, u obrazovanju i javnoj upravi.

Posle predstavljanja izveštaja na sednici AFET 20. februara, članovi tog Odbora EP moći će da predlažu amandmane na Piculin dokument. O konačnom tekstu izveštaja evroposlanici će glasati u maju, na plenarnoj sednici EP.

Poslednji godišnji izveštaj o Srbiji Evropski parlament je usvojio u maju 2023. godine, kada je izvestilac za Srbiju bio Vladimir Bilčik. Prošle godine izveštaj nije usvojen zbog izbora za Evropski parlament.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

Ekonomija

Fudbal

Zelena Srbija

IT