Web Analytics
Kompas-info: NIS sutra unapred isplaćuje plate, banke prestaju da posluju s kompanijom 28. februara - BetaRS

Kompas-info: NIS sutra unapred isplaćuje plate, banke prestaju da posluju s kompanijom 28. februara

Ekonomija | 18.02.2025 | access_time 13:45
Kompas-info: NIS sutra unapred isplaćuje plate, banke prestaju da posluju s kompanijom 28. februara
BETAPHOTO/MRE SRBIJE/Emilija Jovanovic
 Poslovodstvo Naftne industrije Srbije (NIS) najavilo je zaposlenima da će u sredu unapred dobiti februarsku platu, piše danas Kompas-info.


Razlog ranije isplate zarada je bojazan da neće biti novčane mase za isplatu redovnih zarada zbog najave banaka da će u sklopu američkih sankcija uvedenih NIS-u, obustaviti sva međunarodna plaćanja 28. februara.

Zaposleni u NIS-u dobili su jutros obaveštenje da će februarska plata biti isplaćena unapred. Nezvanično se razmatra da se do kraja ovog meseca avansno isplati i plata za mart, naveo je Kompas-info.

"S obzirom na to da se aktivno radi na pronalaženju konačnog rešenja u vezi sa sankcijama SAD-a našoj kompaniji, odlučeno je da se avansna isplaga februarskih zarada realizuje do 19. februara. Naša kompanija je ovu odluku donela kako bi obezbedila sigurnost i zaštitu i održala finansijsku i socijalnu stabilnost zaposlenih", navodi se između ostalog u mejlu kojim su obavešteni zaposleni, a u koji je Kompas-info imao uvid.

Prema saznanju Kompasa, NIS i Vlada Srbije nezvanično razmatraju nekoliko rešenja, a sva se svode na to da se pronađe posrednik za kupovinu nafte i opreme na međunarodnom tržištu.

Jedno rešenje je da neka od inostranih naftnih kompanija (nezvanično se spominje MOL) kupuje za NIS naftu na svetskom tržištu, koju će ovoj kompaniji preprodati u Srbiji, a za uzvrat dobiti povoljniju cenu kada se u rafinerijama NIS-a sirovina preradi u naftne derivate.

Drugo rešenje je da Vlada Srbije formira Agenciju za naftne derivate koja bi se bavila kupovinom i uvozom nafte, a potom bi je u Srbiji preprodavala svim zainteresovanim stranama, uključujući i NIS.

Treće rešenje je da se formira privatna firma koja bi se bavila kupovinom i uvozom sirove nafte, a potom preprodavala NIS-u u Srbiji. 

Ruska strana je prema nezvaničnim saznanjima Kompasa voljna da Srbiji proda šest odsto udela u NIS-u, čime bi ruski udeo spao na 49 odsto. Kremlj je navodno zvaničnim kanalima saopštio Vladi Srbije da je to jedini ustupak na koji ruska strana može da pristane i da u ovom trenutku nisu zainteresovani za prodaju NIS-a, naveo je Kompas.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

IT

Scena