Kina planira da do 2035. godine uspostavi hiljadu globalno uticajnih naučnih časopisa
Tehnologija
| 19.02.2025
|
access_time
11:55
Foto: Xinhua
Naučni časopisi, piše Sinhua, smatraju se direktnim pokazateljem naučne konkurentnosti i kulturnog uticaja jedne zemlje. Razvoj vrhunskih časopisa ključan je stub za postizanje liderske pozicije u globalnoj nauci i tehnologiji.
Godine 2019, CAST je, u saradnji sa još šest državnih institucija, pokrenuo akcioni plan za razvoj izuzetnih naučnih časopisa. Do sada je ovaj plan omogućio da gotovo 300 kineskih časopisa dostigne elitni globalni nivo. Broj časopisa koji su rangirani među pet i 25 odsto najboljih u svojim oblastima širom sveta povećan je šestostruko, odnosno dvostruko, u odnosu na 2018. godinu.
Druga faza ovog akcionog plana je u punom jeku i trenutno podržava 450 časopisa i 13 klastera časopisa. Fokus ove faze je premešten sa pojedinačnih uspeha na izgradnju održivog sistema kroz integraciju razvoja klastera i izgradnju platformi koje podstiču dugoročni rast.
Tokom naredne decenije, CAST planira da proširi akcioni plan na časopise srednjeg ranga, poveća broj pilot projekata u okviru klastera, razvije nezavisan sistem evaluacije, privuče veći broj međunarodnih radova i podstakne otvorenu nauku.
Ove mere imaju za cilj kontinuirano jačanje globalnog uticaja kineskih naučnih časopisa.
Teme
Tehnologija
Novo
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Zabava
U slikama
Protesti studenata i radnika u Beogradu
pre 11 sati