Ekspert: Sporazum koji bi ugrozio suverenitet Ukrajine podstakao bi secesionizam i na Balkanu
Region
| 19.02.2025
|
access_time
13:20
BETAPHOTO/ARMENIJA ZAJMI BESEVIC/MO
Ekspert za Balkan Danijel Server ocenio je da bi mirovni sporazum za Ukrajinu, koji bi ugrozio suverenitet i teritorijalni integritet te zemlje, podstakao secesionizam i iredentizam na Balkanu.
"Svaki sporazum o Ukrajini koji bi ugrozio suverenitet i teritorijalni integritet Kijeva podstakao bi secesionističke i iredentističke snage na Balkanu. Bosna i Hercegovina i Kosovo bi bili u opasnosti, a Severna Makedonija ne bi bila spremna da prihvati bugarske zahteve bez garancija", rekao je Server agenciji MIA.
Server, bivši predstavnik SAD u Bosni i Hercegovini (BiH) u ulozi posrednika između Hrvata i Bošnjaka za Dejtonski mirovni sporazum, ocenio je da je pozicija Rusa u aktuelnim pregovorima o Ukrajini "povoljna i da neće ponoviti scenario neuspeha Minska-2" iz 2015.
"Rusija bi svakako mogla da pokuša da iskoristi razgovore za odlaganje (sporazum o prekidu vatre), ali u ovom slučaju sumnjam u to. Amerikanci nude sporazum koji bi Rusiji omogućio da ostane barem u delovima Ukrajine koje je okupirala. Za Moskvu je atraktivna opcija da može da zaključi takav sporazum i dobije na vremenu da ponovo naoruža i pregrupiše vojsku", rekao je Server, koji vodi program za upravljanje konfliktima na Univerzitetu Džon Hopkins u Vašingtonu.
Smatra da bi integracija Severne Makedonije u Evropsku uniju (EU) bila odblokirana samo ako se ispuni garancija koju je tražio premijer Severne Makedonije i lider VMRO-DPMNE Kristijan Mickovski, te da će bugarski zahtevi za izmene Ustava biti poslednji zahtev Sofije.
"Makedonija je, po mom mišljenju, spremna da prihvati bugarske zahteve za uključivanje Bugara u Ustav, ali želi da taj zahtev bude poslednji iz Sofije. Ne znam da li će Bugari pristati na to", naglasio je Server.
Povodom neučešća EU u početnim pregovorima Vašingtona i Moskve o okončanju rata u Ukrajini koji se vodio u Rijadu i planovima francuskog predsdnika Emanuela Makrona i nemačkog kancelara Olafa Šolca da razviju integrisanu evropsku vojnu silu nezavisnu od NATO, Server je istakao da su Evropi potrebni političari koji mogu da pariraju američkom predsedniku Donaldu Trampu.
"Evropi su potrebni političari koji su spremni da se suprotstave Vašingtonu više od toga da li može ili ne može da stvori integrisane vojne snage nezavisne od NATO. Političari koji će moći da brane ukrajinski suverenitet i teritorijalni integritet", rekao je taj američki ekspert za Balkan.
Smatra da SAD neće promeniti stav i poslati svoje snage u Ukrajinu i da će Evropa najverovatnije biti prva koja će rasporediti svoje mirovne snage, u zavisnosti od dogovora.
"Podržavam slanje trupa u Ukrajinu, ali samo ako taj sporazum štiti ukrajinski suverenitet i teritorijalni integritet. U suprotnom, biće u opasnosti da se nađu na pogrešnom mestu u pogrešno vreme kada Moskva odluči da obnovi rat", rekao je Server državnoj agenciji Severne Makedonije.
Teme
Region
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Dogodilo se
Na današnji dan 20. februar
pre 18 sati