Mađarski MOL spreman da udvostruči isporuke goriva Srbiji zbog sankcija NIS-u
Srbija uvek može da računa na „MOL grupu“, koja je spremna da udvostruči količinu goriva koju isporučuje Srbiji, da bi se sprečio poremećaj na tržištu usled sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) koje su uvele Sjedinjene Amaričke Države, a još nisu u primeni.
O tome su proteklih dana u Beogradu razgovarali mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto i ministarka energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović. A isto je potvrđeno i u Budimpešti, u razgovoru predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.
Posle tih razgovora potvrde stižu i iz mađarske „MOL grupe“.
Iz te kompanije su za Radio-televiziju Srbije precizirali da mogu da udvostruče isporuke naftnih derivata u Srbiju.
„Srbija može uvek da računa na ‘MOL grupu’, spremni smo da povećamo snabdevanje u skladu sa našim mogućnostima. Možemo čak i udvostručiti količinu goriva koju isporučujemo Srbiji. Već smo uveli izmene u procesu logistike, kako bismo bili u mogućnosti da brzo reagujemo, ukoliko bude bilo potrebe. Takođe, sarađujemo sa mađarskim vlastima u cilju olakšavanja prelaska graničnog prelaza i sprečavanju stvaranja zastoja“, rekao je Čaba Žoter, potpredsednik za goriva u „MOL grupi“.
Istakao je da je u ključno i aktivno učešće donosioca odluka u Srbiji, kao i njihova podrška, da bi se održalo stabilno snabdevanje gorivom.
„Trenutno postoje ozbiljne logističke prepreke za efikasni transport i distribuciju goriva, a postojeći kapaciteti nisu dovoljni za snabdevanje Srbije u slučaju prestanka rada NIS-a. Stoga, država mora da stvori administrativne preduslove da bi se uvoz u Srbiju maksimalno uvećao. Ovo zahteva pristup svim domaćim skladišnim kapacitetima, kao i omogućavanje pristupa brodova sa stranim zastavama na sva pristaništa“, naveo je Žoter.
Naglasio je da „MOL grupa“ kontinuirano sarađuje sa predstavnicima resornih ministarstava na pronalasku najboljeg rešenja.
SAD su 10. januara ove godine objavile da uvele sankcije NIS-u jer je u većinskom vlasništvu Rusa, a država Srbija, kao manjinski akcionar tog preduzeća, u razgovoru sa zvaničnicima SAD i Rusije traži rešenje kako da budu izbegnute.
beta/cmg