Novi akcioni plan donosi više mogućnosti za razvoj stranim kompanijama u Kini
Kina je objavila "Akcioni plan za stabilizaciju stranih investicija za 2025" a analitičari smatraju da taj zlata vredan plan šalje jasan signal kineskog proširenja, otvaranja prema inostranstvu i odražava iskrenost i poverenje u obostranu korist i ostvarenje zajedničkih dobiti sa stranim investitorima, prenosi Kineska medijska grupa (CMG).
Strani investitori godinama bili svedoci, doprinosioci i korisnici kineskih reformi i otvaranja. Do kraja 2024. godine broj stranih kompanija osnovanih u Kini iznosio je skoro 1,24 miliona, a njihove ukupne investicije su dostigle 20,6 hiljada milijardi juana.
Privlačenjem stranih investicija Kina je dobila kapital, naprednu tehnologiju i iskustvo upravljanja, što je unapredilo ekonomski razvoj. Strani investitori su takođe izvukli bogatu korist od kineske modernizacije. U 2024. godini, profit velikih industrijskih preduzeća koja se finansiraju iz inostranstva u Kini bio je za 1,2 odsto veći od onog u kineskim kompanijama sličnog obima.
U ovom trenutku, svetska ekonomija se sporo oporavlja, geopolitički sukobi se intenziviraju, unilateralizam i protekcionizam su u porastu, a okruženje za globalne direktne prekogranične investicije se pogoršava. U ovakvim okolnostima, Kina se zalaže za visokokvalitetno unapređenje modernizacije i sve šire otvara svoja vrata prema spoljnom svetu.
Objavljivanje Akcionog plana za stabilizaciju stranih investicija ne samo što će doprineti modernizaciji u Kini, već će i pružiti više tržišnih mogućnosti i stabilan razvojni prostor za strane investicije, te će im pomoći da efikasno izbegnu rizike i izazove i ostvare zajednički razvoj u Kini.
Akcioni plan se odlikuje i sadržajnim konkretnim merama. Na osnovu "24 člana o privlačenju stranih investicija", objavljena 2003. godine, u akcionom planu je predloženo 20 mera u četiri aspekta: uredno proširenje samostalnog otvaranja, povećanje nivoa promocije investicija, poboljšanje efikasnosti otvorenih platformi i jačanje garancija za usluge.
Plan obogaćuje oblike stranih investicija i efikasno garantuje njihov razvoj u Kini, ovako je ocenio Ljv Jue, izvršni direktor Instituta za globalne inovacije i upravljanje pri Univerzitetu za međunarodno poslovanje i ekonomiju.
U planu je predložena i mera za optimizaciju strukture stranih investicija i istaknuti kao ključni sektori stočarstvo, visokotehnološke industrije i uslužne industrije. To je u skladu sa trendovima kineskog visokokvalitetnog razvoja kao što su poljoprivredna modernizacija, nova industrijalizacija i diversifikacija tržišne potražnje, kao i jasno određene važne oblasti stranih investicija u Kini.
Veliki inovativni kapacitet i dovoljno talenata za istraživanje i razvoj u Kini su i faktori koji trajno privlače multinacionalne kompanije, ocenio je Homa Tekuro, globalni potpredsednik japanske kompanije Panasonik.
Štaviše, prema Akcionom planu, oblici stranih investicija u Kini će postajati sve bogatiji. Plan ohrabruje strane investitore da se bave kapitalnim ulaganjima u Kini i olakšava im da rade na spajanju i akviziciji u Kini. Vang Sijaosung, profesor Ekonomskog fakulteta pri Kineskom univerzitetu Ženmin, smatra da ove mere predstavljaju svestrano otvaranje Kine od sektora proizvodnje do oblasti finansija.
Pored toga, strani investitori će imati veću pogodnost u poslovanju u Kini, to im donosi korist ne samo u ovom trenutku, već i na dugom štapu. Primera radi, plan predlaže da se stranim kompanijama uklone ograničenja na korišćenje domaćih kredita. Ova nova mera proširuje izvore sredstava za strane kompanije i u velikoj meri olakšava njihovo finansiranje.
Na niz mera za privlačenje stranih investicija pozitivno su reagovala i strana tela za promociju investicija. Prema nedavno objavljenom izveštaju Američke privredne komore u Kini, očekuje se da će skoro 70 odsto preduzeća u potrošačkoj industriji ove godine povećati ulaganja u Kini.
Prema izveštaju Britanske privredne komore u Kini, 76 odsto anketiranih kompanija se izjasnilo da će održati postojeće nivoe investicija ili povećati investicije. Japanska privredna komora u Kini nedavno je objavila kvartalni izveštaj o istraživanju poslovnog okruženja svojih kompanija članica, prema kome je 64 odsto japanskih kompanija navelo da su "veoma zadovoljne" ili "zadovoljne", što je za pet procentnih poena više u odnosu na prethodni period.
Važno je istaći da plan jasno zahteva da različite mere moraju biti sprovedene u delo do kraja 2025. godine. Ovo je pozitivan odgovor Kine stranim kompanijama. Zahvaljujući kontinuiranoj ralizaciji aranžmana Treće plenarne sednice 20. Centralnog komiteta KPK-a i uvođenju više "kombinovanih mera" za stabilizaciju stranih investicija, strane kompanije će dobiti više mogućnosti razvoja i proširenja poslovanja u Kini.