Moguć sporazum Kine i SAD o carinama
Od početka drugog mandata u januaru američki predsednik koristi carine kao glavno sredstvo za smanjene velikog trgovinskog deficita SAD.
On je početkom februara uveo dodatnih 10 odsto carine na sve proizvode iz Kine koja ima najveći trgovinski suficit sa SAD u oblasti robe, od 295,4 milijarde dolara 2024. godine, po američkom Ministarstvu finansija.
Kao odgovor na američku meru, Peking je uveo 15 odsto carine na američki ugalj i prirodni tečni gas, a 10 odsto na naftu i drugu američku robu kao što su poljoprivredne mašine, vozila. Mešutim te mere su proporcionalno mnogo manje nego američke uvedene Kini.
U sredu je Tramp ocenio da je "moguć" trgovinski sporazum s Kinom, a kineska CCTV danas prenela da su "dve strane razmenile mišljenja o mogućem konsenzusu".
Po toj televiziji, u telefonskom razgovoru na američki zahtev dvojica zvaničnika su ukazala na značaj ekonomskih i trgovinskih odnosa Kine i SAD i složila se da nastave komunikaciju o pitanjima koja zabrinjavaju obe strane.
Upitan o Trampovim izjavama, portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine Guo Džiakun je pozvao na smanjenje tenzija i rekao novinarima da "nema pobednika u trgovinskim i carinskim ratovima koji samo škode interesima naroda celog sveta".
Kina i SAD bi trebalo da svoje probleme reše "dijalogom i konsultacijama zasnovanim na jednakosti i uzajamnom poštovanju", dodao je on.