Božović: Smanjenje budžeta za kulturu pokazuje da ona državi nije važna
Rešenje Vlade Srbije kojim je budžet za kulturu smanjen za 371,57 miliona dinara ukazuje da državi kultura nije važna, a da su problemi i kriza svakako duboki, izjavio je za list Danas pisac, izdavač i član Srpskog PEN centra Gojko Božović.
Vlada je 6. februara donela rešenje kojim se taj iznos prenosi u tekuću budžetsku rezervu za 2025. godinu.
Protiv ove odluke u međuvremenu se izjasnilo oko 20 reprezentativnih udruženja u kulturi, a Božović ocenjuje da kulturna politika sadašnje vlasti počiva na zanemarivanju novih i modernih tokova kulture, odnosno "na potiskivanju pluralističkih tokova kulture i na stvaranju unisonosti u kulturi".
"Kulturna zajednica je to odbila i otuda i ovo saopštenje reprezentativnih udruženja u kulturi. Nedavno oduzimanje dela budžetskih sredstava predviđenih za kulturu, od strane Vlade Srbije, samo je jedan u nizu primera kakav je status kulture u sadašnjem poretku. Ako od skandalozno malog budžeta za kulturu od samo 0,67 odsto oduzme još 371,57 miliona dinara, onda samo pokazujete da vam kultura nije važna, a da su problemi i kriza svakako duboki", naveo je Božović.
U zajedničkom saopštenju udruženja navode da se "ovim Rešenjem... ne predviđa umanjenje administrativnih troškova samog Ministarstva kulture, odnosno materijalnih troškova u koje spadaju plate, putovanja, nagrade, obnova opreme", već da se ugrožava njihov rad.
"Zakonom o budžetu za 2025. godinu bilo je predviđeno da za 34 reprezentativna udruženja bude izdvojena ionako nedovoljna suma od 65 miliona dinara. Rešenjem o prenosu u budžetsku rezervu sredstva za finansiranje poverenih poslova umanjena su za 16,25 miliona dinara. Sada iznose 48,75 miliona dinara, što je iznos koji su udruženja dobijala pre epidemije COVID-19, a nezvanična inflacija na nivou redovnih troškova je po svoj prilici otad premašila 100 procenata, što svi građani znaju na primeru sopstvenog domaćinstva", navodi se u saopštenju.
Reprezentativna udruženja u kulturi obavljaju sve poslove u vezi sa socijalnim statusom oko 3.000 samostalnih umetnika i stručnjaka u kulturi, koliko ih ima u Srbiji.