Generalna skupština UN usvojila rezoluciju o Ukrajini koja potvrđuje njen teritorijalni integritet
Generalna skupština UN usvojila je danas rezoluciju kojom se ponovo potvrđuje podrška Ukrajini i njenom teritorijalnom integritetu, na treću godišnjicu od počekta ruske invazije te zemlje.
SAD nisu uspele da Generalna skupština UN usvoji njihovu rezoluciju u kojoj se traži okončanje rata u Ukrajini, bez spominjanja ruske agresije i teritorijalnog integriteta napadnute države.
Usvojen je tekst rezolucije koju su pripremili Ukrajina i njeni evropski saveznici, dobila je 93 glasa za, 18 protiv, među kojima su bile i SAD i Rusija, i 65 uzdržanih. Srbija je glasala za ovu rezoluciju.
SAD su bile protiv rezolucije i nisu uspele da proguraju svoj konkuretni tekst u kome se tražio brzi mir u Ukrajini bez drugih uslova.
Konkruentni predlog rezolucije koju su pripremile SAD u kome je prvobitno tražen hitni prekid sukoba bez pominjanja ukrajinskog teritorijalnog integriteta, u velikoj meri je modifikovan usvajanjem više amandmana evropskih zemalja, koje su uvele pominjanje teritorijalnog integriteta i tražile "pravedan mir".
U modifikovanom tekstu se jasno ukazuje da je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu kršeći Povelju UN.
Tako izmenjen tekst usvojen je sa 93 glasova za, osam protiv uključujući Rusiju, i 73 uzdržanih među kojima su bile i SAD, kao i Srbija.
Ključna razlika između dva predložena teksta, po pisanju zapadnih medija koji se pozivaju na evropske i američke diplomate, bila je u tome što rezolucija koju je predložila Ukrajina uz podršku EU eksplicitno traži trenutno i bezuslovno povlačenje ruskih snaga, dok predlog SAD ne spominje ni "invaziju Rusije" ni "integritet i suverenitet Ukrajine u međunarodno priznatim granicama".
Suprotstavljajući se Kijevu i njegovim evropskim saveznicima SAD su na opšte iznenađenje u ponedeljak odlučile Generalnoj skupštini UN da podnesu nacrt rezolucije u kome se traži brzi prekid rata bez pominjanja teritorijalnog integriteta Ukrajine, u trenutku kada je američki predsednik Donald Tramp počeo približavanje sa Kremljom i uputio niz kritika ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom, piše agencija Frans pres
Taj kratak tekst u kome se traži da se odmah prekine sukob u najkraćem roku i zalaže za trajni mir nije stavljen na glasanje kako je sastavljen, već je u velikoj meri izmenjen sa više amandmana evropskih zemalja.
SAD koje su opisale svoju inicijativu kao "istorijsku" za nalaženje "puta ka miru" na kraju su bile uzdržane, a Rusija koja je pozdravila originalni američki predlog kao "korak u dobrom pravcu" je glasala protiv.