Web Analytics
Za nestašicu jaja u SAD krivi su ptičji grip, monopolsko ponašanje proizvođača, ali i administracija - BetaRS

Za nestašicu jaja u SAD krivi su ptičji grip, monopolsko ponašanje proizvođača, ali i administracija

Ekonomija | 28.02.2025 | access_time 09:50
Za nestašicu jaja u SAD krivi su ptičji grip, monopolsko ponašanje proizvođača, ali i administracija
 Proizvođači jaja u SAD krive izbijanje ptičjeg gripa za nagli skok cena i nestašice te namirnice, ali ekonomski kritičari navode tu i velike kompanije i njihovo monopolsko ponašanje da bi profitirale na račun kupaca.


Lobističke grupe, demokratski poslanici i Federalna trgovinska komisija pozivaju na istragu nakon što su cene jaja drastično porasle ovog meseca.

Trampova administracija je ove nedelje predstavila plan za borbu protiv ptičijeg gripa, ali koliko bi to moglo da smanji cene jaja ostaje da se vidi.

Proizvođači i većina stručnjaka krive ptičji grip. Više od 166 miliona ptica je ubijeno da bi se zaustavio virus. Otprilike 30 miliona jaja uništeno je od januara, što je značajno poremetilo snabdevanje tržište jajima.

Kao rezultat toga, proizvodnja jaja u celoj zemlji je opala za oko 12 odsto u odnosu na pre pandemije ptičjeg gripa prema proceni Ministarstva poljoprivrede (USDA) do 1. februara, ali je od tada uništeno još 11 miliona jaja. 

Ali grupa koja lobira u ime manjih farmera, potrošača i seoskih zajednica sumnja na monopolsko ponašanje i napominje da je proizvodnja jaja smanjena samo za oko 4 odsto u odnosu na prošlu godinu i da je prošlog meseca proizvedeno oko 7,57 milijardi jaja.

Dominantne korporacije za proizvodnju jaja krive ptičji grip za povećanje cena. Ali dok je ponuda jaja tek neznatno opala, profit ovih kompanija je skočio. Ministarstvo pravde je priznalo da je primilo pismo grupe u kojem se poziva na istragu, ali je odbilo da ga komentariše.

Činjenica da je sud 2023. godine presudio da su veliki proizvođači jaja koristili različite načine da ograniče domaću ponudu jaja kako bi povećali cenu proizvoda tokom 2000-ih samo doprinosi sumnji o njihovim motivima sada.

Maloprodajne cene jaja uglavnom su bile ispod dva dolara godinama pre nego što je epidemija ptićjeg gripa počela. Cene su se od tada više nego udvostručile, povećavajući profit za proizvođače jaja čak i kada se nose sa rastućim troškovima.

Većina glavnih proizvođača su privatne kompanije i ne objavljuju svoje rezultate. Ali najveća, Cal-Maine Foods, koja snabdeva oko 20 odsto jaja u zemlji, je javna, a njen profit je dramatično porastao. Cal-Maine je prijavio profit od 219 miliona dolara u poslednjem tromesečju.

Šerman Miler, predsednik i izvršni direktor kompanije Cal-Maine, rekao je u izveštavanju o brojkama da su više tržišne cene "nastavile da rastu ove fiskalne godine jer su nivoi ponude jaja u ljusci ograničeni zbog nedavnih izbijanja visoko patogene ptičijeg gripa".
Ali on je rekao da je Cal-Maine takođe prodao znatno više jaja oko 330 miliona, u odnosu na 288 miliona godinu ranije u kvartalu jer je potražnja tako velika i da je Cal-Maine napravio brojne akvizicije. Cal-Maine je takođe pretrpeo nekoliko epidemija na svojim farmama, van nekoliko objekata u Kanzasu i Teksasu.

Ekonomisti i analitičari kažu da rekordne cene jaja nisu siguran znak nečasnih poslova i da bi kratkoročni profit mogao trajati samo dok farme ne budu pogođene. Jednom kada se jato ubije, može potrajati i godinu dana da se očisti farma i odgajaju nove ptice do uzrasta za polaganje jaja.

Inflacija u troškovima hrane, goriva i rada doprinela je porastu cena jaja, a farmeri ulažu u mere biološke bezbednosti kako bi sprečili virus. 

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

Dnevni evropski servis

IT