Peticija Kreni-Promeni upućena UN, Savetu Evrope i OEBS-u za pokretanje istrage o zvučnom topu
Politika
| Izvor: Beta
| 16.03.2025
|
access_time
19:55
U peticiji upućenoj specijalnoj izvestiteljki UN za prava na slobodu mirnog okupljanja i udruživanja Đini Romero (Gina), specijalnoj izvestiteljki UN za slobodu mišljenja i izražavanja Ireni Kan (Khan), komesaru za ljudska prava Saveta Evrope Majklu O'Flaertiju (Michael O'Flaherty) i predstavniku Organizacije za evropsku i bezbednosnu saradnju (OEBS), traži se nezavnisna istraga, utvrđivanja odgvornosti institucija i pojedinaca, kao međunarodne smernice.
Pokret je saopštio da traži "nezavisnu međunarodnu istragu upotrebe zvučnog topa 15. marta protiv mirnih demonstranata u Beogradu, uključujući medicinske, pravne i tehničke aspekte njegovog uticaja na zdravlje i ljudska prava, potom identifikaciju i odgovornost institucija i pojedinaca koji su naredili, omogućili ili izvršili upotrebu zvučnog oružja, kao i međunarodne smernice i zabranu upotrebe zvučnog oružja protiv civila u mirnodopskim okolnostima".
U peticiji, dostupnoj na sajtu Kreni-Promeni, navodi je da su u subotu "mirni demonstranti u Beogradu, dok su odavali počast stradalima na železničkoj stanici u Novom Sadu, bili su meta upotrebe zvučnog topa (LRAD) - uređaja koji, kada se ne koristi u komunikacione svrhe, predstavlja sredstvo prinude sa potencijalno ozbiljnim posledicama po zdravlje".
"LRAD emituje ekstremno glasne i potencijalno štetne talase koji mogu izazvati trajna oštećenja sluha, dezorijentaciju i druge ozbiljne zdravstvene posledice. Postoje ozbiljne indicije da su demonstranti bili izloženi ovom sredstvu bez upozorenja i bez opravdanja", dodaje se u tekstu.
To nije samo napad na pravo na protest, već i kršenje osnovnih ljudskih prava zagarantovanih međunarodnim konvencijama.
Prema Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima UN, Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima i Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima, čija je Srbija potpisnica, svako ima neotuđivo pravo na mirno okupljanje i izražavanje mišljenja bez straha od represije, podseća se u tekstu.
Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima je pravno obavezujući dokument i Srbija, kao naslednica bivše Jugoslavije koja je potpisala Pakt, u obavezi je da uskladi svoje zakone sa ovim međunarodnim standardima.
Srbija kao članica navedenih međunarodnih institucija i potpisnica međunarodnih ugovora dužna je da svojim građanima garantuje pravo na slobodu okupljanja i izražavanje mišljenja.
Upotreba nedozvoljenih sredstava protiv civila predstavlja ozbiljno narušavanje ustavnih i međunarodno priznatih prava građana, što zahteva hitnu reakciju međunarodnih tela.
Peticiju pod nazivom "Istraga UN zbog upotrebe zvučnog topa" do 18.30 potpisalo je 150.000 ljudi.
Teme
Novo
Društvo
Šta drugi čitaju
Ekonomija
Evro sutra 117,22 dinara
pre 13 sati
Fudbal
Modrić novi suvlasnik FK Svonsi siti
pre 8 sati