Džihić: Rudarski projekti nose rizik od masovne ekološke degradacije i daljeg zarobljavanja države
Životna sredina
| Izvor: Beta
| 27.03.2025
|
access_time
12:40
U analizi "Rudarstvo na Zapadnom Balkanu - Uspon opasnog transakcionalizma", Džihić je ocenio da Evropska unija, zbog finansijskog interesa od eksplatacije sirovina na Zapadnom Balkanu, menja svoju politiku prema regionu, stavljajući u drugi plan osnovne vrednosti demokratije i ljudskih prava.
Kada su u pitanju ekološka i zdravstvena pitanja u rudarskim projektima, Džihić navodi da kompanije i vlade, kao i EU, tvrde da će se primeniti najviši ekološki standardi i implementirati najnapredniji ekološki procesi, ali da "dokazi iz tekućih projekata ili sličnih na globalnom nivou sugerišu rizik od masovne degradacije životne sredine i zanemarivanja zdravstvenih problema lokalnog stanovništva".
"Poslednjih godina, izrazito loši bilansi Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore u pogledu zaštite životne sredine predstavljaju sve osim garancije za adekvatnu implementaciju ekoloških mera i standarda", ocenio je Džihić u analizi koju je objavila Savetodavna grupa za javnu politiku Balkan u Evropi (BiEPAG).
Džihić, član BiEPAG-a i ko-direktor Centra za napredne studije jugoistočne Evrope na Univerzitetu u Rijeci, istakao je da nema garancija da će rudarstvo, pod trenutnim okolnostima, biti održiv ekonomski i razvojni model za budući prosperitet država Zapadnog Balkana.
"Institucije i ekonomije u zemljama Zapadnog Balkana su uglavnom zarobljene, sa značajnim nedostacima kada je reč o vladavini prava i transparentnim procedurama. Stoga, čak i ako se razumno mogu očekivati značajne finansijske koristi, svi dokazi pokazuju da bi ovaj novac podržao mehanizme zarobljavanja države, uključujući mogućnost da bude poslat u ofšor zone", naveo je Džihić.
Na drugoj strani, međunarodne kompanije i države članice EU imaju jasan finansijski interes u eksploataciji sirovina na Zapadnom Balkanu, naveo je Džihić i dodao da se "čini da su spremne da zažmure na problematične događaje u upravljanju zemljama radi iniciranja i implementacije planiranih rudarskih projekata".
Evropska komisija je ove sedmice prvi put usvojila 47 strateških projekata za jačanje domaćih kapaciteta strateških kritičnih sirovina, a očekuje se da će narednih nedelja biti objavljeni takvi projekti u trećim zemljama.
Džihić dodaje da zbog potrebe za sirovinama EU usvaja pragmatičan stav "lišen vrednosti" i postaje zavisna od lokalnih elita i struktura koje će, s druge strane, to koristiti za svoje ciljeve, "smanjujući kritike spolja, jačajući moć, upuštajući se u klijentelističke i koruptivne prakse".
"Primarni negativni ishod bi paradoksalno mogao doneti više ekonomskog rasta, ali i više lošeg i autoritarnog upravljanja, sa skoro zanemarljivim pozitivnim efektima za lokalno stanovništvo, i negativnim efektom na ukupne dugoročne perspektive regiona", ocenio je Džihić.
Ocenjujući da je politika proširenja EU na Zapadnom Balkanu godinama u krizi, bez značajnog napretka, Džihić je ocenio da Zeleni dogovor EU i Akt o kritičnim sirovinama iznova definišu region.
Iako u narativu i dalje dominiraju demokratizacija, ekonomska i socijalna konvergencija, prema njegovom mišljenju planirani rudarski projekti menjaju dinamiku između EU i zemalja kandidata na Zapadnom Balkanu.
"Sudeći po trenutnom stanju debate od potpisivanja Memoranduma o razumevanju između Srbije i EU, i s obzirom na snažan interes Nemačke za litijum, čini se da su jedra podešena na novi vetar pragmatičnije i transakcione politike EU u regionu. Doima se da se Vučićeva sve autokratskija kontrola države i društva nagrađuje ekonomskim transakcionalizmom", ocenio je Džihić.
"Litijumski dogovor" između Srbije i EU bi, dodao je, mogao doprineti daljoj eroziji kredibiliteta EU kao promotera i branitelja demokratije, vladavine prava i ljudskih prava.
"Pod ovim okolnostima, možemo očekivati da će aspekt proširenja zasnovan na vrednostima i normama, koji je sve više slabio poslednjih godina, dalje erodirati sa značajnim negativnim efektima na demokratiju i potencijalno stabilnost i bezbednost regiona. Pored toga, razumno je zaključiti da je proširenje uglavnom na čekanju, ako nije mrtvo, jer bi EU koja bi bila voljna da razmotri prijem takvih država u Uniju signalizirala kraj pojma Unije kao entiteta zasnovanog na vrednostima", zaključio je Džihić.
Teme
Prijavite se na newsletter Zelene Srbije
Životna sredina
Novo
Ekonomija
Šta drugi čitaju
Društvo
IT
Zvezde traže zaštitu od veštačke inteligencije
pre 13 sati