Web Analytics
AFP: U Srbiji studenti mobilisani protiv propagande provladinih medija - BetaRS

AFP: U Srbiji studenti mobilisani protiv propagande provladinih medija

Društvo | 29.03.2025 | access_time 16:50
AFP: U Srbiji studenti mobilisani protiv propagande provladinih medija
Foto: AP/Darko Vojinovic

Srpski studenti i demonstranti okupili su se danas u Beogradu ispred jednog od kanala bliskog vlastima, osuđujuću takve medije da su "alat propagande", prenela je danas agencija Frans pres.

Noseći transparente sa natpisima "Manipulatori, a ne novinari" i mašući srpskim zastavama, demonstranti su se okupili ispred redakcije televizije Informer.

TV Informer "već duže vreme širi mnoge laži i neistine", rekao je Bogdan Vučić, student čiji je drug postao meta kanala i tabloida te grupe.

"Oni su objavili informacije o njegovoj porodici koje su ispod najosnovnije pristojnosti, a kamoli novinarske etike", rekao je student.

Prema zvaničnim podacima, Informer je 2024. prekršio Etički kodeks novinara Srbije 647 puta. Ali to nije jedina medijska kuća koja podgreva bes demonstranata. Mnoge novine i televizijski kanali koji se smatraju bliskim vlastima svakodnevno prenose optužbe na račun demonstranata.

Od početka protesta koji su potresli Srbiju, velikog antikorupcijskog pokreta koji je počeo posle nesreće na novosadskoj železničkoj stanici 1. novembra, ovi mediji studente opisuju kao "strane agente", koje plaća opozicija, kao arhitekte budućeg "državnog udara".

Kurir navodi da studenti "terorišu Beograd", Informer kaže da ih "plaćaju (američki finansijer i filantrop Džordž) Soroš i USAID", a televizija Pink tvrdi da je to "revolucija u boji" koju podržava kosovski premijer Aljbin Kurti, preneo je Frans pres.

"Ovakve priče doprinose da se studenti prikazuju kao državni neprijatelji – stvara se nasilna atmosfera i podele. Zato želimo da stavimo tačku na ono što bi se moglo nazvati propagandom, veoma prljavom propagandom", rekao je student.

Medijska kuća "Informer je najgora kada je u pitanju širenje laži i dezinformacija. Postao je propagandno sredstvo", rekao je student.

Sa 57.028 štampanih primeraka dnevno, Informer, koji se prodaje za 40 dinara (0,34 evra), upola niže od konkurencije, jedan je od najčitanijih listova u zemlji. A televizijski kanal grupe ima najveći tržišni udeo.

Prema međunarodnoj nevladinoj organizaciji Reporteri bez granica (Reporters sans frontieres), većina srpskih medija "ostvaruje prihode od reklama i netransparentnih javnih subvencija - dva izvora čiji pristup u velikoj meri kontroliše vladajuća elita i koji su podložni pristrasnosti objavljivanja".

Dragoljub Petrović, glavni i odgovorni urednik nezavisnog dnevnika Danas, objasnio je da "oglašivači bliski vlastima i svim državnim preduzećima ignorišu nezavisne medije".

Za Slobodana Georgieva, glavnog i odgovornog urednika TV Nova S, jednog od televizijskih kanala koji se otvoreno suprotstavlja vlastima, "situacija nezavisnih medija u Srbiji je sve pogubnija", do te mere da bi mogli da nestanu.

"Ukoliko ne dođe do stvarnih političkih promena u narednim godinama, verovatno je da nijedna medijska kuća neće ostati imuna na uticaj predsednika Aleksandra Vučića", rekao je Georgiev.

"Nezavisni novinari se suočavaju sa stalnim pritiskom, uključujući i direktne napade šefa države i istaknutih figura u vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci", dodao je on.

Nedavno je pokrenuta kampanja na komercijalnoj nacionalnoj televiziji na kojoj su novinari TV Nova i N1, dve televizije bliske opoziciji, predstavljeni kao "državni neprijatelji".

Ta dva kanala ne mogu da gledaju svi građani u Srbiji. Telekom Srbija, najveći srpski telekom operater, koji je i državna kompanija, ne nudi te televizijske kanale u svojim paketima.

Da bi zaobišli ono što vide kao cenzuru, studenti idu od grada do grada da objasne svoj pokret, daleko od naslovnih strana tabloida.

Teme

Novo

Dnevni evropski servis

Šta drugi čitaju

Scena

Dogodilo se

Zabava