U Gornjem Podunavlju posađeno 30.000 sadnica, kako bi se obnovile poplavne šume
Sadnice drveća su na 36 hektara posađene uz pomoć Javnog preduzeća (JP) Vojvodinašume, a kako je istaknuto, ta sadnja predstavlja važan i veliki korak u obnovi poplavnih šuma, koje su ključne za očuvanje bioraznovrsnosti i borbu protiv klimatskih promena.
Sadnja je sprovedena kroz rad na WWF-ovom projektu "Obnova Evropskog Amazona", a predstavnici WWF-a Adrije obišli su Gornje Podunavlje zajedno sa predstavnicima donatora ovog projekta, stručnjacima iz "Endangered Landscapes and Seascapes" (ELSP).
Efekti ublažavanja klimatskih promena svoj puni doprinos daće tek za nešto više od deceniju i tada će priroda, a i naši potomci, osetiti koliko smo truda uložili da vratimo makar deo onoga što smo uložili”, istakla je izvršna direktorka WWF-Adrije Nataša Kalauz.
Izvršni direktor JP Vojvodinašume za šumarstvo, ekologiju i razvoj Marko Marinković rekao je da je podizanje poplavnih šuma ključno za zdravlje ekosistema.
"Osim što štiti od poplava prirodno zadržavajući vodu, u velikoj meri povećava apsorpciju ugljendioksida. Time doprinosimo smanjenju efekata klimatskih promena i jačanju otpornosti ekosistema na buduće izazove", kazao je on.
Marinković je dodao da to takođe znači da se, štiteći ekosisteme, istovremeno štiti ogroman broj biljnih i životinjskih vrsta, od kojih je veliki broj ugrožen, upravo zbog toga što je i njihovo stanište bilo ugroženo.
Podseća se da Gornje Podunavlje, kao deo "Evropskog Amazona", nije važno samo zbog biološke raznovrsnosti, već je i simbol međunarodne saradnje u očuvanju prirode.
Ova sadnja predstavlja konkretan korak ka vraćanju autohtonih vrsta drveća na područja, čime se obnavlja prirodna ravnoteža ovog jedinstvenog ekosistema, navedeno je u saopštenju.