Britanski ministar: Među izazovima tražimo moderno partnerstvo sa Srbijom
Politika
| Izvor: Beta
| 02.04.2025
|
access_time
22:30
"To je razgovor koji treba da vodite nezavisno od bilo koje druge države. Nedavno se mnogo pričalo o stranom mešanju, uključujući neosnovane optužbe i upiranje prstom u pravcu Britanije. To mora da prestane. Ne mešamo se u vašu unutrašnju politiku, niti finansiramo druge da to rade. Otvoreni smo i transparentni u našem radu sa Vladom i civilnim društvom", ukazao je Lami.
Po njegovim rečima, fokus Velike Britanije je na pomoći Srbiji u jačanju demokratskih institucija i vladavine prava, povećanju transparentnosti i smanjenju korupcije.
"Čini mi se da je to ono što demonstranti žele, i da je to ono što Srbija treba da uradi da bi ubrzala svoje evropske integracije. Predsednik Vučić je govorio o intenziviranju ovog posla, a mi nastavljamo da nudimo podršku", naveo je Lami.
Odgovor na zahteve građana zahtevaće uključivanje celokupnog društva, a "Vladi su civilno društvo i nezavisni mediji potrebni kao partneri u sprovođenju efikasnih reformi", ukazao je britanski ministar.
Konstatovao je da je "pozitivno to što su protesti generalno bili dobro organizovani i koordiniran policijom. Kao država sučlanica Saveta Evrope, podržavamo mirne proteste i dijalog zasnovan na poštovanju".
"Srbija ima centralnu ulogu u ostvarivanju regionalne stabilnosti. Tokom godina, naši odnosi su imali uspone i padove. Ali naš fokus danas bi trebalo da bude na izgradnji modernijeg partnerstva, okrenutog budućnosti", istakao je Lami.
Po njegovim rečima, takvo partnerstvo može da ponudi stvarne koristi građanima dve zemlje.
Lami je napisao da "Srbija ima jednu od najbrže rastućih ekonomija u Evropi, koju u velikoj meri pokreću sektori kao što su bankarstvo, IT i telekomunikacije, sektori u kojima Britanija ima značajnu ekspertizu. Pojačavamo naše zajedničke napore u suzbijanju kriminalnih grupa koje predstavljaju pretnju za oba naša društva".
"Možemo učiniti više za obezbeđivanje investicija u infrastrukturne projekte. Sastanci u okviru Berlinskog procesa, koji će biti u Velikoj Britaniji ove godine (kao domaćina Samita Zapadnog Balkana), prilika su da se otvore novi pravci ka boljoj saradnji i regionalnom povezivanju", piše u tekstu.
Ministar je ukazao da "napredak u ovim oblastima zavisi od šireg konteksta. Kompanije i investitore će nestabilnost brzo odvratiti. Oni koji žele da naruše i ugroze mir i bezbednost u regionu ne služe interesima građana Zapadnog Balkana, i Velika Britanija neće oklevati da im se suprotstavi".
Nastavio je da su "poslednji potezi predsednika Republike Srpske Dodika najozbiljnija pretnja suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine od 1995. godine. I Ujedinjeno Kraljevstvo i Srbija imaju obaveze prema Dejtonskom mirovnom sporazumu, i očekujemo da ove obaveze budu poštovane. Moramo bliže sarađivati kako bi smirili tenzije i pronašli pozitivna rešenja".
"Nadamo se" - napisao je dalje Lami - "da nove vlade u Beogradu i Prištini mogu da unesu novi zamah u davno zakasnelu normalizaciju odnosa. Želimo da vidimo veću saradnju, uključujući i jače ekonomske veze i poboljšanje bezbednosti i uslova života za sve, uključujući i zajednicu kosovskih Srba. Takođe je neophodno utvrđivanje odgovornosti za napad u Banjskoj 2023. godine".
Lami je tekst zaključio sa: "Možda se ne slažemo baš u svemu. Ali možemo biti otvoreni i iskreni jedni prema drugima. Dok gledamo u budućnost, nadam se da možemo pronaći zajednički cilj u očuvanju regionalne stabilnosti, napretku naših ekonomija i izgradnji modernih odnosa između naših država".
Teme
Novo
Društvo
Šta drugi čitaju
Ekonomija
Atletika
Bečki maraton u ritmu Štrausovog valcera
pre 11 minuta