Web Analytics
Kineski program istraživanja Meseca ostvaruje sistematski napredak - BetaRS

Kineski program istraživanja Meseca ostvaruje sistematski napredak

Tehnologija | 03.04.2025 | access_time 11:50
Kineski program istraživanja Meseca ostvaruje sistematski napredak
Xinhua/Jin Liwang

 Kineski program istraživanja Meseca ostvario je sistematski napredak u naučnim istraživanjima, tehnološkim inovacijama, razvoju inženjerskih rešenja i međunarodnoj saradnji tokom protekle dve decenije, izjavio je Vu Vejžen, glavni dizajner kineskog programa istraživanja Meseca, za Sinhuu.

 

Vu je ove komentare izneo 1. aprila na otvaranju izložbe u Nacionalnom muzeju Kine, koja prikazuje dvadeset godina kineskog istraživanja Meseca.

 

On je istakao da je kineski program istraživanja Meseca prikupio obilje geoloških i ekoloških podataka, otkrivši nove elemente, minerale i fenomene, čime je značajno obogaćeno znanje čovečanstva o Mesecu.

 

Prema njegovim rečima, Kina je ne samo ostvarila proboje u ključnim svemirskim tehnologijama, već je uspostavila i jedinstven sistem istraživanja Meseca, kao i relativno potpunu infrastrukturnu mrežu.

 

"Pored toga, Kina aktivno promoviše međunarodnu saradnju kroz deljenje podataka i zajedničke istraživačke inicijative, značajno doprinoseći globalnim naporima u istraživanju Meseca", rekao je on.

 

Gledajući u budućnost, Vu je najavio da Kina planira da lansira misiju Čang’e-7 oko 2026. godine kako bi istražila okruženje i resurse južnog pola Meseca. Misija Čang’e-8, predviđena za oko 2028. sprovešće eksperimente za in-situ korišćenje lunarnih resursa.

 

On je otkrio da naučnici razvijaju uređaj na solarni pogon sposoban da topi mesečevo tlo na temperaturama od 1.400 do 1.500 stepeni Celzijusa kako bi putem 3D štampe proizvodili "lunarne cigle", kao ključni korak ka izgradnji buduće istraživačke stanice na Mesecu.

 

Uzorci mesečevog tla prikupljeni tokom misija Čang’e-5 i Čang’e-6 izloženi su kao deo postavke.

 

"Ovo je prvi put u istoriji čovečanstva da se uzorci sa bliže i dalje strane Meseca mogu posmatrati jedan pored drugog", rekao je Vu, nazvavši to velikim dostignućem kineskog istraživanja Meseca.

 

On je naglasio da će Kina učiniti više uzoraka dostupnim za globalna naučna istraživanja, podstičući otkrića koja će koristiti čitavom čovečanstvu.

 

Izložba, koju zajednički organizuju Nacionalni muzej Kine i Kineska nacionalna svemirska administracija, biće otvorena dva meseca.

Teme