PKS: Ne znamo kriterijume na osnovu kojih su SAD odredile carine Srbiji od 37 odsto
Pomoćnik direktora Sektora Privredne komore Srbije (PKS) za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Bojan Stanić je danas izjavio da još nije poznato na osnovu kojih kriterijuma su SAD povećale na 37 odsto carinu na uvoz robe iz Srbije.
"Zbunjeni smo i trenutno ne znamo zašto je Srbija tako drastično kažnjena tim carinama i našla se u grupi od deset najkažnjenijih među ukupno 185 država", rekao je on agenciji Beta.
Dodao je da su slično "kažnjene" Bosna i Hercegovina i Severna Makedonija, ali i da je za Albaniju i Crnu Goru, pa i teritoriju Kosova i Metohije, određena carina od 10 odsto.
Stanić je naveo da nije jasno kako se došlo do iznosa od 37 odsto carine za robu iz Srbije, dok je istovremeno prosečna carina za robu iz SAD koja se uvozi u Srbiju, u proseku između pet i 15 odsto.
Dodao je da je nepoznanica i da li će sva roba iz Srbije koja će se izvoziti u SAD biti ocarinjena po stopi od 37 odsto, istakavši da s takvim iznosom carine srpska roba neće biti konkurentna.
"Šta je sa auto-delovima i gumama, za koje su SAD najavile carinu od 25 odsto?", pitao je Stanić.
On smatra da postoji prostor za diplomatske pregovore o smanjenju novouvedene carinske stope, kao što je slučaj sa odlaganjem SAD sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Stanić je podsetio da su na listi 188 zemalja u koje Srbija izvozila svoju robu prošle godine, SAD bile na devetnaestom mestu po veličini plasmana.
Ukupna robna razmena Srbije i SAD prošle godine, kako je kazao, iznosila je 1,3 milijarde evra, od čega je izvoz u SAD iz Srbije bilo 619,5 miliona evra, a uvoz 683,7 miliona evra, dok je pokrivenost izvoza uvozom bila 90,6 odsto.
"Istovremeno, Srbija je prošle godine u SAD izvezla usluga u vrednosti od 1,8 milijardi evra, pre svega u oblasti IT", dodao je Stanić.
Stanić je naveo da se iz Srbije u SAD najviše plasiraju automobilske gume i auto-delovi, oružje i municija, hrana za životinje, dok se najviše uvoze lekovi i oružje.
rž
Govoreći o mogućim posledicama po domaću privredu, on je naveo da će primenom novih carina pre svega biti ugrožena namenska industrija u Srbiji.
"Bitno je i da ukoliko Evropa odgovori, da li će u tim merama obuhvatiti i Srbiju, kao što je bio slučaj sa čelikom 2019. godine. Mora se očekivati i dodatni porast troškova proizvodnje zbog novih carina, što će uticati na opterećenje konkurentnost domaće privrede u proizvodnji za izvoz. Tu je i smanjenje ekonomske dinamike u Evropi i svetu što može dodatno uticati na pad tražnje za proizvodima iz Srbije", rekao je Stanić.
Predsednik SAD Donald Tramp je u sredu uveo ujednačene carinske tarife za svu robu i usluge po zemljama, za razliku od dosadašnje četiri vrste carina SAD koje su zavisile od vrste/vrednosti robe i carinskog aranžmana s drugim državama: posebne carinske tarife, složene tarife, "ad valorem" (po vrednosti) i tarifna kvota.