Pametni telefoni pomažu u otkrivanju depresije
Pametni telefoni imaju potencijal da pomognu u otkrivanju depresije putem digitalne fenotipizacije i izdvajanja karakteristika, koristeći ogromnu količinu podataka koje prikupljaju, navode kineski naučnici sa Univerziteta u Landžouu.
Kako prenosi Sinhua, tvo ima poseban značaj i potencijal za savremene ljude izložene visokom stresu, jer pametni telefoni mogu pravovremeno da registruju mentalno i fizičko stanje osobe, pokazuje novoobjavljena studija u časopisu Proceedings of the IEEE.
Digitalna fenotipizacija je proces prikupljanja i analize podataka o ponašanju i fiziološkim reakcijama osobe putem digitalnih uređaja poput pametnih telefona, kako bi se stvorio "digitalni otisak" mentalnog i fizičkog stanja, kao na primer obrasci kretanja, ritam sna, upotreba telefona, društvene interakcije...
Ogromna količina podataka koje generišu pametni telefoni može kontinuirano da prati mentalno stanje korisnika, sa više prednosti kao što su sveprisutnost i objektivnost, objašnjava Jang Minćijang, vanredni profesor na Fakultetu informacionih nauka i inženjerstva Univerziteta u Landžouu.
"Pametni telefoni mogu da pomognu u pravovremenom prepoznavanju psiholoških poremećaja kao što su depresija i anksioznost", dodaje Jang.
Pametni telefoni sadrže brojne senzore, poput GPS-a, žiroskopa, mikrofona, senzora ambijentalnog svetla i drugih. Ovi senzori mogu da beleže kretanje osobe, društvene interakcije, san, dnevni ritam i druga ponašanja, što omogućava njihovu upotrebu u prepoznavanju i praćenju psiholoških stanja.
Posebno je značajno što se pametni telefoni široko koriste kao prenosivi uređaji za prikupljanje podataka iz nosivih i zdravstvenih senzora, koji pasivno beleže podatke o okruženju, zdravstvenom stanju i ponašanju.
Nedavna istraživanja pokazuju da se prikupljeni podaci mogu koristiti ne samo za praćenje fizičkog, već i mentalnog zdravlja pojedinaca. Ipak, izdvajanje karakteristika digitalnih fenotipova koji ukazuju na veliki depresivni poremećaj (eng. MDD – Major Depressive Disorder) predstavlja tehnički izazov i može izazvati ozbiljnu zabrinutost u vezi sa privatnošću.
Ova studija pruža sveobuhvatnu analizu nekoliko ključnih pitanja vezanih za sveprisutno senzorsko praćenje koje se koristi za otkrivanje MDD-a, navodi Jang.
Istraživači su posebno analizirali postojeće metodologije i algoritme za izdvajanje karakteristika koji se koriste za detekciju MDD-a putem digitalne fenotipizacije na osnovu podataka sa pametnih telefona.
U radu je sumirano i objašnjeno pet vrsta karakteristika podataka pametnih telefona: lokacija, kretanje, ritam, san i društvene interakcije i upotreba uređaja.
Ovi podaci beleže obrasce svakodnevnih aktivnosti pojedinca, uključujući društvenu interakciju i korišćenje mobilnog telefona. I pored ograničenja, ova studija otvara vrata za dalja istraživanja i inženjerska ispitivanja upotrebe podataka pametnih telefona, dodaje Jang.
"Rano prepoznavanje može doprineti ranijoj intervenciji u slučaju depresije. Očekujemo da bi proizvođači pametnih telefona mogli razviti dijagnostiku i tretman mentalnog zdravlja zasnovane na telefonu – uz očuvanje privatnosti korisnika", rekao je Jang.