Web Analytics
Šekerinska: Narativi su važni, vlasti Srbije treba da ukazuju na koristi od partnerstva sa NATO - BetaRS

Šekerinska: Narativi su važni, vlasti Srbije treba da ukazuju na koristi od partnerstva sa NATO

Politika | 06.04.2025 | access_time 11:50
Šekerinska: Narativi su važni, vlasti Srbije treba da ukazuju na koristi od partnerstva sa NATO
Foto: NATO

Zamenica generalnog sekretara NATO-a Radmila Šekerinska izjavila je u Briselu da je u fokusu saradnje alijanse i Srbije regionalna stabilnost, ali da su važni i narativi u javnosti, i pozvala predstavnike srpske vlasti da ukazuju na koristi od partnerstva sa tim vojnim savezom.

U intervjuu agenciji Beta, na marginama ovonedeljnog sastanka šefova diplomatija članica NATO-a, Šekerinska je rekla da alijansa "nastavlja da ponavlja poruku da su narativi važni" i činjenicu da su partnerstvo podržale i vlasti Srbije.

"Javna komunikacija je relevantna i važna. Snažno pozivamo sve institucije i sve predstavnike vlasti Srbije i od njih očekujemo da govore u javnosti o pozadini našeg partnerstva i o koristima od tog partnerstva", kazala je Šekerinska, bivša ministarka odbrane Severne Makedonije (2017-2022).

Šekerinska je ponovila da NATO od Srbije očekuje i pozivanje na odgovornost onih koji su bili uključeni u napad na pripadnike KFOR-a ispred zgrade Opštine Zvečan u maju 2023. i u sukob naoružane grupe Srba sa kosovskom policijom u selu Banjska, u septembru iste godine.

"Koristimo priliku da ponovimo da očekujemo pozivanje na odgovornost onih koji su bili uključeni u napade na osoblje KFOR-a i u incident u Banjskoj. To je veoma jasna i veoma dosledna poruka", navela je zamenica generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea.

Upitana o bezbednosnoj situaciji u Srbiji posle višemesečnih protesta i brojnih incidenata na ulicama, Šekerinska je rekla da NATO "nastoji da ne komentariše unutrašnja dešavanja u zemljama, bilo da je reč o članicama ili partnerima".

"Poslednjih meseci smo nekoliko puta rekli da verujemo da je pravo na mirno okupljanje i na protest jedno od fundamentalnih principa demokratskih društava i da računamo na institucije u Srbiji ne samo da podrže (to pravo) nego i da omoguće nenasilne skupove, odnosno proteste čiji učesnici izbegavaju bilo kakvo nasilje. Tu poruku smo slali svuda, uključujući Srbiju", kazala je Šekerinska.

O odnosu Srbije prema krizi u Bosni i Hercegovini (BiH), Šekerinska je rekla da je NATO "čuo i da ceni izjavu (predsednika Aleksandra Vučića) o konstruktivnom pristupu" jer je to ono što alijansa očekuje.

"Potrebno je da region ide napred i verujemo da tome svakako ne doprinose secesionistički potezi i nacionalistička retorika. NATO ponavlja stav da neće dozvoliti bezbednosni vakuum (u BiH) i da snažno podržava ne samo Dejtonski sporazum, nego i suverenitet i teritorijalni integritet BiH, i poziva sve lidere da deluju na odgovoran način. To je poruka koju ponavljamo i u Sarajevu, i u Briselu, i u Beogradu, svuda", navela je.

Šekerinska je kazala da su u fokusu interakcije generalnog sekretara NATO-a i Vučića, i pre i posle Ruteove posete Sarajevu i Prištini 10. i 11. marta, "regionalna stabilnost i pozivanje na konstruktivan pristup, naročito u pogledu svih regionalnih pitanja, uključujući zabrinjavajuća dešavanja u BiH, ali i podrška dijalogu Beograda i Prištine pod okriljem EU".

"Iako EU vodi taj dijalog, NATO ga veoma podržava, ne samo u političkom smislu, nego i time što na Kosovu imamo najdužu i najveću aktivnu misiju - KFOR. Politički dijalog je neophodan za rešenje problema, koje je potrebno za regionalnu stabilnost", dodala je Šekerinska.

Ona je izjavila i da su šefovi diplomatija 32 članice NATO-a, na sastanku održanom 3. i 4. aprila u sedištu alijanse u Briselu, potvrdili da je Zapadni Balkan "region od strateškog značaja" za zapadni vojni savez.

Na sastanku, na kojem su bili prisutni i predstavnici Evropske unije, Ukrajine i indo-pacifičkih partnera alijanse (Australija, Japan, Novi Zeland i Južna Koreja), Zapadni Balkan nije bio u fokusu, ali je deo ministara pokrenuo to pitanje, navela je Šekerinska, bivša predsednica Socijaldemokratskog saveza Makedonije (2006-2008).

"Iako to pitanje nije bilo u fokusu sastanka, postojalo je veoma jasno razumevanje i upućena je veoma snažna poruka da je reč o regionu od strateškog značaja za alijansu. Ostajemo posvećeni podršci političkom dijalogu u regionu, u kojem ćemo i dalje biti prisutni. Na primer, KFOR je najduža i najveća aktivna misija NATO-a i to zapravo glasnije govori o našoj posvećenosti regionu od naših izjava", dodala je.

O saradnji alijanse sa Srbijom, Šekerinska je rekla da je regionalna stabilnost u fokusu tog partnerstva koje traje od 2006. godine, kada je Srbija postala deo programa NATO-a Partnerstvo za mir.

"Imali smo saradnju u različitim pitanjima, ali manje-više u istom smeru - podržavanja regionalne stabilnosti. Najveći deo našeg dijaloga i interakcije bio je fokusiran na to. Naravno, uvek razmišljamo o tome kako partnerstvo može da bude dublje i bogatije, naročito u oblastima naučne saradnje, energetike, sajber bezbednosti. Sarađujemo i u oblastima kao što su upravljanje krizama i prirodne katastrofe i verujemo da obe strane imaju koristi od partnerstva", kazala je Šekerinska.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

Ekonomija

Fudbal

Zelena Srbija

IT