"U realizaciju obojene revolucije uložena su ogromna sredstva, logistika i mnogo toga drugog što predstavlja determinišuće karakteristike pokušaja sofisticirane nedemokratske i protivpravne promene vlasti", rekao je Ristić u intervjuu Srpskom telegramu, saopštilo je Ministarstvo informisanja i telekomunikacija.
Ristić je kazao da je "scenario obojene revolucije" nastao izvan granica Srbije i da su bili "uključeni pojedinci" iz organizacija civilnog sektora, neformalnih grupa, medija ali i ustanova Srbije.
On je rekao da je njihova namera "nedemokratski i protivpravan način" promene vlasti.
"Blokade obrazovnih ustanova, saobraćajnica, javnih površina, pokušaji upada u državna nadleštva, nasilje, pokušaji narušavanja ustavnog poretka, diskriminacija, javno blaćenje i nipodaštavanje neistomišljenika ukazuju na pravi karakter nedemokratskih i nasilnih aktivnosti", ocenio je on.
Na pitanje kakve će posledice blokade osnovnih i srednjih škola i fakulteta ostaviti, ministar je rekao da će ostati primer "do sada nezabeleženog urušavanja" prosvetnog sistema.
Ristić je, govoreći o radu ministarstva u prethodnih 11 meseci, rekao i da je ukupan prihod od izvoza IKT proizvoda iznosio 4,133 milijarde evra, a da je prosečna plata u tom sektoru u januaru iznosila 207.000 dinara.
Ministar je kazao da su "po prvi put" tokom prethodne godine, svi organi vlasti sproveli i raspisali konkurse za sufinansiranje proizvodnje medijskih sadržaja i edukaciju novinara.
"Tokom prethodne godine, oba nacionalna strukovna udruženja, Udruženje novinara Srbije i Nezavisno udruženje novinara Srbije (UNS i NUNS) evidentirala su za oko 15 odsto manje slučajeva ometanja rada i ugrožavanja bezbednosti novinara", rekao je Ristić.
On je rekao da će nacionalni konkursi za sufinansiranje proizvodnje medijskih sadržaja i edukaciju novinara biti okončani 25. aprila.