Švedska iskustva u zelenoj tranziciji mogu pomoći Srbiji
Švedska iskustva u vođenju zelene tranzicije, uz strateška ulaganja i međunarodnu saradnju, mogu igrati ključnu ulogu u usmeravanju održivog razvoja Srbije, povećanju trgovinske razmene i procesu integracije u Evropsku unije (EU), ocenjeno je danas na otvaranju konferencije Tima Švedske "Održiva partnerstva i švedska iskustva u vođenju zelene tranzicije" u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Cilj konferencije, kako je je istaknuto, jeste jačanje trgovine i saradnje između Švedske i Srbije i prepoznavanje sinergija između razvojne saradnje i promocije trgovine.
Poseban naglasak stavljen je na novu strategiju spoljne trgovine Švedske i reformsku agendu razvojne saradnje koja pruža snažnu podršku tekućim reformama u Srbiji.
Pored toga, ukazano je i da unapređenje transparentnosti u javnim nabavkama i borba protiv korupcije predstavljaju ključne korake za uspešnu zelenu tranziciju Srbije i jačanje trgovinskih veza sa Švedskom i EU.
Konferencija je, kako je naglašeno, prilika za razmenu znanja, povezivanje i unapređenje saradnje između srpskih i švedskih kompanija u različitim privrednim sektorima.
Sektori u fokusu konferencije obuhvatili su prehrambenu industriju, informacione tehnologije, rudarstvo i energetiku sa posebnim akcentom na obnovljive izvore energije. Obuhvatili su takođe komunalne delatnosti, upravljanje otpadom i otpadnim vodama, cirkularnu ekonomiju, biotehnologiju, mašinsku i elektro industriju, industriju nameštaja i papira, hemijsku i farmaceutsku industriju, gumarsku i tekstilnu industriju, industriju čelika, građevinsku industriju, kao i turizam i hotelijerstvo.
Istaknuto je da konferencija pokazuje povezanost između švedske strategije spoljne trgovine i reformske agende Srbije, stavljajući akcenat na transparentnost, borbu protiv korupcije i održive prakse.
Kako je naglašeno, Švedska će i dalje nastaviti da pruža nepokolebljivu podršku održivom rastu Srbije i međunarodnoj saradnji omogućavajući joj dalju integraciju u EU.
Ministarka za evropska pitanja Švedske Jesika Rozenkranc (Jessica Rosenkrantz) izjavila je da podrška njene zemlje članstvu Srbije u EU potvrđuje posvećenost miru, demokratiji, bezbednosti, stabilnosti i prosperitetu Evrope.
"Sa više od 300 miliona evra ulaganja od 1998. godine, ostvareni su značajni pomaci u ekonomskom razvoju, digitalnoj transformaciji, razvoju veština i vladavini prava. Ova konferencija je ključan trenutak za uspostavljanje novih partnerstava između švedskih i srpskih kompanija i dodatno jačanje ekonomskih veza, usmeravajući održivi razvoj i međunarodnu saradnju Srbije", rekla je ona.
Ambasadorka Švedske u Srbiji Šarlot Samelin (Charlotte Sammelin) istakla je da je namera konferencije da na jednom mestu stvori dinamičnu platformu za ekonomsku saradnju i zajednički prosperitet.
"Reformska agenda Srbije je od presudnog značaja za unapređenje ekonomije, poslovnog ambijenta i digitalne transformacije. Švedska snažno podržava ove reforme, koje su u potpunosti usklađene sa našom strategijom spoljne trgovine i ciljevima razvojne saradnje", kazala je ona.
Savetnik predsednika PKS Radman Šelmić poručio je da je ta privredna asocijacija predvodnik zelene transformacije u Srbiji.
"Zahvalni smo na prilici da zajedno sa Timom Švedske organizujemo ovaj događaj i promovišemo zelenu agendu. Simbolike i poruke ovog partnerstva su snažne – zemlja lider u oblasti zelene tranzicije u EU sarađuje s institucijom koja ima vodeću ulogu u promociji i sprovođenju zelene agende u Srbiji", kazao je on.
Dodao je da učenje od švedskih kompanija i institucija u oblasti zelene tehnologije, energetske tranzicije i cirkularne ekonomije predstavlja dragoceno iskustvo za firme iz Srbije, u pogledu prenosa znanja i tehnologija, kao i u jačanju njihove konkurentnosti u lancima snabdevanja firmi EU.
Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović pozdravila je inicijativu za jačanje ekonomskih veza između Švedske i Srbije, naglasivši važnost razmene znanja i podrške u oblasti zelene i digitalne tranzicije, obnovljivih izvora energije i ekoloških politika, kako bi srpske kompanije očuvale konkurentnost na tržištu Evropske unije.
Jovanović je zahvalila Vladi Švedske za skoro tri decenije dosledne podrške reformama u Srbiji, naročito u oblastima promovisanja, dobrog upravljanja, rodne ravnopravnosti i lokalnog razvoja, koji doprinose usklađivanju sa standardima EU.
Završne reči uputile su komesarka za trgovinu i investicije iz organizacije "Business Sweden" Maja Zorić i ambasadorka Ministarstvu spoljnih poslova Švedske Johana Brizmar Skug (Johanna Brismar Skoog) koje su istakle da švedsko iskustvo i liderska pozicija u zelenoj tranziciji, uz strateška ulaganja i međunarodnu saradnju, mogu biti presudni u usmeravanju održivog razvoja Srbije, povećanju trgovinske razmene i procesu integracije u EU.
Privrednicima je nakon uvodnog dela omogućeno prisustvo na dva panela sa ciljem da im se predstave aktuelni projekti i investicione mogućnosti u zelenoj tranziciji, kao i da se pruži uvid u stavove međunarodnih investicionih banaka u odnosu na potrebne investicije u Srbiji.
Paneli treba da osvetle prilike i koristi zelene tranzicije, potvrđujući ulogu Švedske kao evropskog lidera u oblasti održivih inovacija.
Na panelima će, pored privrednika, učestvovati predstavnici državnih agencija Švedske, međunarodnih finansijskih institucija i stručnjaci iz Švedske i Srbije.
Prvi panel će se baviti švedskim iskustvom i znanjem kao doprinosom zelenoj tranziciji u Srbiji, dok će drugi panel obraditi temu podsticanja zelenih investicija u Srbiji.
U drugom delu konferencije, Nacionalni odbor za trgovinu Švedske, kao vladino telo zaduženo za međunarodnu trgovinu, održaće prezentaciju "Open Trade Gate Sweden".
Ovaj deo programa biće posvećen olakšavanju trgovine između Srbije i Švedske, kao i Evropske unije.
U okviru prezentacije biće predstavljene karakteristike i trendovi švedskog tržišta, kanali ulaska, kao i poslovne mogućnosti za kompanije iz Srbije.
Ceo video materijal pogledajte OVDE.