Web Analytics
Čadež: Ekonomija u Srbiji trpi velike posledice i zbog blokada i protesta u zemlji - BetaRS

Čadež: Ekonomija u Srbiji trpi velike posledice i zbog blokada i protesta u zemlji

Ekonomija | Izvor: Beta | 11.04.2025 | access_time 15:35
Čadež: Ekonomija u Srbiji trpi velike posledice i zbog blokada i protesta u zemlji
Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež ocenio je da domaća ekonomija trpi velike posledice zbog globalnih previranja i krize u zemlji prouzrokovane blokadama i protestima, saopšteno je danas.

"Ekonomija nije ništa drugo nego da li ćete da primate platu, da pošaljete dete na ekskurziju, kako da platite ratu kredita i hoćete li zatvoriti vaš biznis. U takvim okolnostima živimo danas, a živimo u globalno veoma turbulentnim vremenima koji kao da nam nisu dovoljni pa smo rešili i sami sebi da napravimo zemljotrese bez razumevanja šta to znači", rekao je Čadež u emisiji "Nije srpski ćutati".

Ocenio je da je u Srbiji na delu "besmislena polarizacija" koja dovodi do toga da niko ni sa kim neće da razgovara, dodajući da ta polarizacija ugrožava izvesnost i predvidivost, koja je potrebna privredi. 

"Zamislite da vi imate kompaniju i da ne možete ništa da planirate, da ne znate šta će biti sutra. Jedni vas napadaju ako radite, a drugi ako ne radite. Gledaju vas iz samo ugla da li podržavate ili volite ili ne volite neku osobu, a vaš biznis i ono čime se bavite je nevažno. Zamislite investitore koji ovo gledaju i pitaju šta li mogu da očekujem u ovakom okruženju, hoćemo li da odlučujemo na plenumima i zborovima? To moramo da promenimo i još imamo šansu", naveo je on.

Po njegovim rečima, anketa PKS u kojoj je učestvovovalo 376 kompanija je pokazala da polovina "trpi probleme zbog aktuelne situacije blokada, protesta, demonstracija, štajkova".

"Čak 70 odsto kompanija očekuje još veće probleme, planiraju otpuštanja i to je njihova percepcija. Sve iz razloga, jer ne vide kako će ovo da se završi, ne vide da će nešto da se promeni", rekao je Čadež.

Pozvao je na dogovor koji bi, kako se navodi, podrazumevao da privreda mora da ima uslove za funkcionisanje.

"Ako neko želi da štrajkuje ili da blokira zemlju iz ne znam kog razloga onda mora da ima na umu šta će to da donese. Možemo li da se saglasimo da nije dobro da zbog bojkota i pada prometa kasirka u supermarketu odjednom ima 20 odsto manju platu, a lako može da dobije otkaz. Šta da radi vlasnik kafića koji odjednom ima 40 odsto manji promet? Šta da radi poljoprivrednik kome pada potražnja, kako će on da vrati kredit", rekao je Čadež.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

IT

Scena