Web Analytics
Obeležena 26. godišnjica ubistva novinara Slavka Ćuruvije - BetaRS

Obeležena 26. godišnjica ubistva novinara Slavka Ćuruvije

Vesti | Izvor: Beta | 11.04.2025 | access_time 16:15
Obeležena 26. godišnjica ubistva novinara Slavka Ćuruvije
Polaganjem venaca i cveća ispred zgrade u Svetogorskoj ulici broj 35 Beogradu, u čijem haustoru je 1999. godine ubijen novinar Slavko Ćuruvija, obeležena je 26. godišnjica tog zločina.

Prethodno, novinari i građani okupili su se na poziv Udruženja novinara Srbije (UNS), Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) i Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) ispred zgrade Drugog osnovnog suda u Katanićevoj ulici, gde je fondaciji "Slavko Ćuruvija" trebalo da počne suđenje.

Po tužbi bivših pripadnika Službe državne bezbednosti (SDB) Milana Radonjića, Miroslava Kuraka i Ratka Romića protiv ove fondacije je danas trebalo da se pokrene pripremno ročište, koje je odloženo.

Njih trojica su oslobođeni po postupku za Ćuruvijino ubistvo, a tužili su ovu fondaciju zbog povrede ugleda i časti i tražili odštetu od po 500.000 dinara.

Okupljenima se oko podneva obratila izvršna direktorka "Slavko Ćuruvija Fondacije" Ivana Stevanović, koja je zahvalila okupljenima na dolasku i pozvala ih da dođu ispred zgrade u Svetogorskoj ulici broj 35 kako bi Ćuruviji polaganjem cveća i venaca odali počast.

Obeležena 26. godišnjica ubistva novinara Slavka Ćuruvije


Ispred ulaza u zgradu u Svetogorskoj ulici, vence i cveće su, pored spomen-ploče Ćuruviji, položili predsednik Upravnog odbora ANEM Veran Matić, predsednik UNS Živojin Rakočević i predsednik NUNS Željko Bodrožić.

Matić je poručio da nekažnjivost ubistva Ćuruvije, ali i novinarke Dade Vujasinović i novinara Milana Pantića, nije samo pitanje nekažnjivosti, već prezira prema slobodi javnog govora i slobodi medija.

On je naglasio da je suđenje Fondacji Slavko Ćuruvija, po tužbi nekadašnjih pripadnika Službe državne bezbednosti (SDB), čiji je početak bio zakazan za danas, zapravo ponovno suđenje Ćuriviji, koji je bio kažnjavan zbog pisanja devedesetih godina prošlog veka, kako bi se "zatrla priča o zločlinu" i drugim političkim ubistvima iz tog perioda.

Obeležena 26. godišnjica ubistva novinara Slavka Ćuruvije


Bodrožić je izjavio da se Srbija na mnogo načina vratila u devedesete godine, kao i da Ćuruvijina porodica i kolege nisu dočekali pravdu.

"Ne preostaje nam ništa drugo nego da se ovako zajedno, kao što smo se okupili ispred relevantnih novinarskih udruženja, zajedno borimo za demokratsko društvo u kojem niko neće biti uhapšen zbog svog teksta i mišljenja", rekao je Bodrožić.

Rakočević je nazvao vrhuncem apsurda i cinizmom da je na današnji dan bilo zakazano pripremo ročište, kao početak suđenja protiv fondacije "Slavko Ćuruvija" jer oni koji je tuže smatraju da im je fondacija "povredila ugled i čast" svojim pisanjem.

Pri kraju skupa je održan i minut ćutanja u čast Slobodana Ružića, advokata porodice Ćuruvija, koji je nedavno preminuo.

Obeležena 26. godišnjica ubistva novinara Slavka Ćuruvije


Ćuruvija, urednik i vlasnik lista "Dnevni Telegraf" i lista "Evropljanin", ubijen je na Uskrs, 11. aprila 1999. godine ispred zgrade u kojoj je živeo u Svetogorskoj ulici u Beogradu.

Radonjić, Kurak i Romić prvobitno su 2019. osuđeni za podstrekivanje NN lica na ubistvo Ćuruvije na zatvorske kazne od 20 do 30 godina, a Apelacioni sud je ukinuo tu presudu u septembru 2020. godine zbog toga što je "Specijalni sud presudom prekoračio optužbu i uvođenjem NN lica kao neposrednog izvršioca ubistva izmenio činjenično stanje opisano u optužnici".

U ponovljenom postupku, Specijalni sud je u decembru 2021. godine doneo presudu kojom je ponovo Radonjić osuđen na 30 godina zatvora, dok su Romić i Kurak dobili po 20 godina zatvora.

U februaru prošle godine Apelacioni sud je tu presudu preinačio, odnosno doneo oslobađajuću presudu, i oslobodio ih.

Teme